Szociális ellátás

Nappali ellátás

2008. február 01.-től, nappali szociális intézmény működtetünk, 40 fő fogyatékos ember számára. 2014. január 15.-től összesen: 80 fő fogyatékos ember részére nyújtunk nappali szociális alap ellátást.

A szociális intézmény célja, az integráció, normalizáció és önrendelkezés (autonómia) elve alapján a fogyatékossággal élők önálló életvitelének segítése. A szolgáltatási tevékenységen belül, egyrészt az enyhe, középsúlyos értelmileg akadályozottak és a mozgás fogyatékkal élő emberek nappali tevékenységének megszervezése, másrészt a fogyatékkal élő emberek részére a munkaerő-piaci integráció elősegítése, foglalkoztatási esélyeik növelése

A szociális intézmény feladata a fogyatékkal élő emberek perifériára szorulásának megakadályozása, a foglalkoztathatóság esélyeinek növelése, esélyegyenlőség biztosítása, a társadalmi kohézió erősítése, illetve az ellátottak személyes adottságaiknak, képességeiknek fejlesztésével társadalmi beilleszkedésük, közösségen belüli helyük elfoglalásának segítése.

A nappali ellátást biztosító szociális intézményünk az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító, közösségi szolgáltatásokat szervez, egyéni készség- és képességfejlesztő ellátásnak is helyet biztosít.

Középsúlyos és súlyos fogyatékos ellátottaink számára külön fejlesztést biztosítunk a napközben ellátás keretein belül. Szakembereink célja, a meglévő állapot szinten tartása és lehetőség szerint további fejlődés biztosítása. Szakmai programunkat a népi hagyományokhoz kapcsolódóan alakítottuk ki. Fontosnak tartjuk az ünnepek megtartását, melyek kiemelnek a hétköznapokból és keretet adnak ellátottaink intézményünkben töltött idejének.

Szakmai munkánkkal a normál életvitelhez szükséges képességek, készségek kialakítására, fejlesztésére, fókuszálunk, mindezt egyéni és csoportos fejlesztésekkel, valamint terápiás foglalkozásokkal valósítjuk meg.

Terápiáink

Mentálhigiéné
A mindennapi élet vezetéséhez szükséges tematikus beszélgetéseket szervezünk, melynek célja az alapvető higiéniai ismeretek bővítése, és a mindennapi egészséges lelki élet kialakítása és az egészség megőrzése. Célunk, hogy harmonikus szociális kapcsolatokat segítsünk kialakítani és segítsük a fogyatékos emberek beilleszkedését a társadalmi életbe.

Mozgásterápia
Alapítványunk székhelyén kialakított tornaszobába az egészséges életmód jegyében heti rendszerességgel mozgásfejlesztést és gyógytornát biztosítunk terápiás jelleggel. A mozgásfejlesztés egyénre kialakított, zenére végzett folyamatos mozgás formájában történik, amely során a test minden izomcsoportját megmozgatjuk. Célunk a a saját test kontrollja és a térorientáció fejlesztése.
A gyógytorna szintén egyénre kialakított gyakorlatokból áll össze. A gyógytorna jó hatással van a mozgásrendszer funkcióinak a javítására, az egyensúly és a koordináció fejlesztéséte, valamint az izomcsoportok erősítésére, összességében a fizikai aktivitásra, és a testi- szellemi állapotra.

Zeneterápia
Heti rendszeres foglalkozás keretében az ellátottak közösen népi és az ünnepi napoknak megfelelő dalokat ismernek meg és énekelnek, melyeket később egyéni és csoportos formában, különböző fellépéseket adnak elő.

Táncterápia
Heti rendszerességgel tartjuk táncterápiánkat, mely a ritmusérzés fejlesztésére, a mozgáskoordináció, és az együttműködési képesség fejlesztésre nagy hatással van. Elsősorban népi táncoktatást tartunk, de esetenként a társastáncok koreográfiáinak megtanulásával is segítjük, hogy a mozgás harmonikusabban valósuljon meg.

Mese és bábterápia
A foglalkozások során, olyan mesék gazdag birodalmában kalandozunk, melyek kaput nyitnak rejtett belső világunkba. Kis létszámú (6-8fő) csoportban meseelemzés és mesék által inspirált alkotómunka folyik (rajz, festés, formázás, montázs, kollázs készítés), amely elmélyíti önismeretünket, segíti belső fejlődésünket, lelki, szellemi feltöltődést nyújt. A mesék értékes segítséget kínálnak a lelki, életvezetési, kapcsolati, párkapcsolati problémák megoldásához. A bábterápia kiegészíti a meseterápiát, sokszor egymáshoz kapcsoljuk a kettőt. A bábozás oldja bátortalanságot, a gátoltságot, a szorongást. Bábozás közben az arcjáték, mozgás, kézügyesség, beszéd formai és tartalmi része, mind-mind folyamatosan változik, fejlődik. A bábjáték közben fejlődik az általános közösségi magatartás, együttműködési készség, a szociális magatartás. A szereplés és a társulat érzelmi támaszt nyújt, egyfajta erőforrás.

Művészeti terápia
A Művészetterápia elsősorban csoportos keretek között alkalmazott terápiás eljárás, amely több területen használatos. Alapgondolata, hogy a lelki sérülés többnyire együtt jár az érzelmek felborulásával, az önkifejezés gátoltságával és a kapcsolatrendszerek beszűkülésével, s hogy ezek a művészeti élmény tapasztalásán keresztül (passzív befogadás) és cselekvő részvétellel, kreatív aktivitással, rajzolással, festéssel, agyagozással enyhíthetők és oldhatók.

Háztartási és életmód ismeretek
Az önálló életre való felkészítés részeként rendszeresen tartunk háztartási és életmód ismereti csoportfoglalkozásokat, ahol megismerjük az egészséges életmód kialakításához szükséges alapvető ismereteket. A háztartási és életmód ismereteknek vannak szabályai, melyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ezek együttesen a testi-lelki harmónia megteremtését szolgálják. Az ismeretek elsajátítását gyakorlatokkal is kiegészítjük, így a program változatos és mindenki szívesen vesz részt rajta.

Szabadidős programok
Az intézményben ellátott fogyatékossággal élő személyek részére, szükség szerinti rendszerességgel, az ünnepekhez kapcsolódva és az évszaknak megfelelően valamint a heti szakmai programot figyelembe véve szabadidős programokat szervezünk. Közösen ünnepeljük meg a névnapokat, és a születésnapokat. Valamint havonta egy–egy napos kirándulást, erdei túrát, városnézést, színházlátogatást, mozi látogatást szervezünk.

Szociális intézményi foglalkoztatás

A szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról 1993. évi III. tv 99/B § szerint az intézményi jogviszonyban álló személyek számára a szociális intézményen belüli foglalkoztatását biztosítjuk. Az egyéni gondozási, fejlesztési, ill. rehabilitációs tervben foglaltak szerint a szolgáltatás igénybe vevők, meglévő képességeire építve, életkoruknak, fizikai és mentális állapotuknak megfelelően, a szociális intézményi foglalkoztatás keretében. A foglalkoztatás két formája: munka-rehabilitáció és fejlesztő felkészítő foglalkoztatás, melyet 2009. január 01.-től jelenleg is működtetünk.

A munka-rehabilitáció a fogyatékos személy munkakészségének, testi- és szellemi képességeinek munkavégzéssel történő megőrzése, fejlesztése, valamint fejlesztő felkészítő, mely az intézményi jogviszony keretében valósul meg. (Szolgálati időre jogosító, cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló fogyatékos személyek számára is biztosított szociális foglalkoztatási forma.) Munka-rehabilitáció esetén a foglalkoztatott munka-rehabilitációs díjban részesül, célja: Az önálló munkavégző képesség kialakítása, helyreállítása, fejlesztése, valamint a fogyatékos személyek felkészítése fejlesztő felkészítő foglalkoztatásra, vagy védett foglalkoztatásra.

A fejlesztő felkészítő foglalkoztatás célja a szociális intézményben ellátott személy számára munkafolyamatok betanítása és foglalkoztatása révén az önálló munkavégző képesség kialakítása, helyreállítása, fejlesztése, valamint az ellátott felkészítése a védett munka keretében, illetve a nyílt munkaerő piacon történő önálló munkavégzésre. A fejlesztő-felkészítő foglalkoztatásra határozott idejű munkaszerződést kötünk, melyre a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. Tv. előírásai mérvadóak. Az intézményi jogviszony megszűnése esetén a fejlesztő-foglalkoztatásra irányuló jogviszony is megszűnik.

Foglalkoztató műhelyek:

A foglalkoztatás alapítványunk székhelyén akadálymentes, színvonalasan kialakított helyiségekben valósul meg. A műhelyekben a népi hagyományokra építve készülnek termékek.

1.Textil műhely
A textil alapanyagból készülő tárgyak műhelyében, többféle technikával készítenek ajándéktárgyakat, szövés, csomózás, vagy varrással. A termékek: asztali futó, díszpárna, díszterítő, táska, tűpárna, textil figurák, táskák és egyéb kiegészítők.

2. Papír műhely
A foglalkoztatás során többféle technikával készítenek papír alapú ajándéktárgyakat. A dísztárgyak elkészítésének több módszere is van, mint például a szalvétatechnika. A termékek: papírmerítéssel és szalvétakészítéssel készített képek, díszdobozok, fali díszek.

3. Háztartási és egyéb kerámiatermék műhely
A keramikus mester segítségével az ellátottak különböző módszerrel készült dísztárgyakat, pl. edényeket, térplasztikákat készítenek, díszítenek, a fazekasság felrakásos technikájával, öntéssel, kézi alakítással, koronggal. Készülő termékek: mécses, kaspó, lapváza, vázák, stb.

4. Szőnyegkészítő műhely
A szőnyeggyártás során többféle technikával készítenek termékeket, pl. szövés, vagy csomózás. Itt két csoportra oszlik a foglalkoztatottak köre: az egyik csoport, szövéses – csomózásos technikákkal készít lábtörlőket, szőnyegeket, a másik koronás fonással, egyéb technikával tarisznyákat és hozzá tartozó kiegészítőket állít elő.