EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2022. évi híreink

2022.01.13.| Családi délután Szendrőládon- Társas együttlét erősítése

A családi délután keretében az előttünk álló új esztendőről beszélgettünk szülőkkel, gyerekekkel közösen, majd külön-külön is. Jó hangulatban zajlódott a foglalkozás, a szülők örültek a közös együttlétnek, a közös beszélgetésnek. Összefoglaltuk az előző év történéseit, jó vagy rossz eseményeit, illetve megfogalmazta mindenki, hogy mit vár az új esztendőtől, milyen elvárásaik, vágyaik, fogadalmaik vannak az előttük álló új évre vonatkozólag. A gyerekek kisebb csoportokban is végeztek különféle tevékenységeket. Mivel az Újév volt a fő témánk, ezért a kisebbekkel egyszerű, dallamos újévi mondókákat, köszöntőket tanultunk. Felelevenítettük a legismertebb újévi szokásokat, hagyományokat. És persze egy kicsit játszva tanultak is, egy újévi szókeresővel nagyon jól elszórakoztak.

2022.01.13.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- Dohányzás

A résztvevőknek power point bemutató segítségével a dohányzás káros hatásairól beszéltem. Szó esett a dohányzás történetéről. Megbeszéltük milyen okok vezethetnek a rászokáshoz. Sorra vettük a dohány legfontosabb alkotóelemeit, ezek szervezetre gyakorolt káros hatásait. Megbeszéltük, és a diákon láthatták is, hogy a hosszan tartó dohányzás milyen hatással van a szív -érrendszerre, a szemre és a légzőrendszerre. Kitértem a várandós anyák dohányzásának magzatra gyakorolt káros hatásaira is. Megbeszéltük hogyan lehet támogatni a leszokásban a dohányzó családtagokat.

2022.01.12.| Hagyományőrzés Ináncs

Az év első közösségi rendezvénye a hagyományőrző program keretében az Új Évhez kapcsolódott.

A gyerekek a szülők segítségével könyvjelzőt készíthettek, melyen a „Boldog Új Évet 2022” felirat szerepelt. Nagy örömmel készítették a kis kedvességet a gyerekek, melyet ajándékba is szántak. A kisebbek, illetve azok számára, akiknek nem volt kedvük ilyet készíteni kifestővel készültünk.

A részvevők számára készültünk egy-egy szerencse sütivel is, melyet otthon sütöttünk kedves üzenettel a résztvevők számára. Nagyon tetszett főleg a gyerekeknek ez a kedves kis meglepetés.

Szeretnénk a családokkal közösen is sütemény készíteni, ez a résztvevők kívánsága, amit mi természetesen örömmel teljesítünk.

2022.01.11.| Hagyományőrző program Szendrőládon- Újév

Léteznek újévi fogadalmak, újévi szokások és babonák. Ezen a délután az újévi szokásokat, babonákat foglaltuk össze. Mit szabad tenni, enni az év első napján, és mi az, amit, ha tudunk, kerüljünk el. A népi kalendárium szerint szilveszter és az új év első napja szorosan összefügg, ezért a két nap szokásai, hiedelmei gyakran azonosak. A szilveszter és újév napja a babonák és a hiedelmek igazi kavalkádját vonultattam föl előttük beszélgető kör keretében. Kinek a családja ismeri ezeket a babonákat? Tudnak – e újakat mondani? Ezután közösen megtanultunk egy újévi mondókát, amelyet lemásoltak a gyerekek. Majd az újévhez kapcsolódó játékos rejtvényeket, feladatokat oldottak meg a tanulók, önállóan, párban vagy a mi segítségünkkel.

2022.01.11.| Klubfoglalkozás Ináncson-Újrahasznosítás

A mai klub foglalkozás témája az újrahasznosítás és a szelektív hulladék gyűjtés volt. A mai napon szerettem volna felhívni a résztvevő anyukák figyelmét ezek lehetőségére és fontosságára.

A szelektív hulladékgyűjtés már ilyen kis településeken is megvalósítható, két hetente elszállítják a szemétszállítók. Bíztattam a családokat, hogy vegyék igénybe ezt a szolgáltatást, illetve segítettem nekik abban, mit és hogyan lehet a szelektív hulladékgyűjtő edénybe helyezni.

Az újrahasznosítás célja – amellett, hogy csökkentse a természetbe kerülő hulladék mennyiségét – az, hogy a lehető legkevesebbet kelljen felhasználni a természetes erőforrásokból az új termékek előállításához. Ezzel csökkenthetjük többek között a fakivágásokat, illetve az autógyártáshoz szükséges acélgyártási célra kibányászott vasérc mennyiségét.

A mai napra először egy kis ismeretterjesztő olvasmánnyal és egy totóval készültem a témában. A következő alkalommal PET palackból fogunk készíteni kis figurát. Remélhetőleg kevesebb betegség lesz a családok körében, és többen fognak tudni részt venni a programokon.

2022.01.10.| Szülői klubfoglalkozás Ináncson

A projektbe bevont családok részére szülői klub keretében a bántalmazó párkapcsolatról beszélgettünk. A családon belüli erőszak, a testi-lelki bántalmazás a mai napig tabu téma, a bántalmazottak nem vagy csak nehezen beszélnek róla.

A fizikai bántalmazásnak tünetei vannak, amit sokáig nem lehet elfedni, előbb-utóbb látótérbe kerül. Az erőszakos viselkedési forma nem kötődik iskolai végzettséghez, anyagi helyzethez vagy izomerőhöz. A bántalmazó általában hatalmat gyakorol a másik fél fölött, ezek az emberek sokszor tudatában sincsenek azzal, hogy személyiségük sérült.

Ezek a kapcsolatok általában sokáig húzódnak, a bántalmazott nagyon sokáig húzza, míg végül eljut oda, hogy hátat fordít bántalmazó partnerének és új életet kezd. Sokan anyagi függőségben is vannak és nem tudnak könnyen kilépni egy bántalmazó kapcsolatból.

Sajnos a statisztika szerint nagyon kevés embernek sikerül kilépni egy rossz élethelyzetből és új életet kezdeni.

2022.01.06.| Egészséges életmód program Ináncson- Várandós nők megfelelő táplálkozása

A projektben több résztvevő anyuka várandós, ezért úgy gondoltam, hogy az egészséges életmód program keretein belül egy (igény esetén több alkalommal) arról beszélgessünk, hogyan kellene táplálkozni az alatt a bizonyos 9 hónap alatt.

Bár a várandósság nem betegség, mégis fontos, hogy kellő figyelemmel és felelősséggel viszonyuljon ehhez a megváltozott fizikai állapothoz, amely komplex odafigyelést igényel a kismama életének minden területén. A baba és anyukája érdekében egyaránt fontos egy mindkettejüknek megfelelő életmód kialakítása, amelynek elengedhetetlen része a megfelelő és egészséges táplálkozás is.

Ezen az alkalmon egy anyuka vett részt óvodás gyermekével, aki negyedik gyermekével várandós, tapasztalt anyuka, de így is szívesen fogadta a tanácsokat.

2022.01.06.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- Ajánlott oltások

A résztvevő szülőkkel beszéltünk azokról a védőoltásokról, amelyek nem szerepelnek a kötelező oltási rendben, de térítés ellenében mégis hozzá lehet jutni és beadatásával súlyos megbetegedésektől óvhatják meg a gyermeküket a szülők. Szó esett a B típusú agyhártyagyulladás megelőzésére szolgáló Bexsero védőoltásról (aminek sajnos igen borsos az ára) a C típusú agyhártyagyulladás elleni védőoltásról, amihez viszont kedvező áron hozzá lehet jutni, valamint a rotavírus elleni védőoltásról, ami szintén eléggé megterheli a szülők pénztárcáját. Azonban felhívtam a figyelmet arra, hogy aki teheti feltétlenül éljen az oltás lehetőségével, mert bár drága, de hosszú kórházi kezeléstől és a betegségek esetleges szövődményeitől óvhatja meg a gyermekét.

2022.01.06.| Családi délután Szendrőládon

A foglalkozás során a szociális készségek fejlesztését szeretnénk elérni a szórakozás, a szabadidő eltöltése mellett. A szülők közül csak az anyukák egy része tudott részt venni a családi délutánon, hiszen -„hála Istennek”- az apukák dolgozni voltak. Nagyon jó hangulatú beszélgetést, emlékezést folytattunk a karácsonyi ünnepkörről, az azt követő vízkeresztről, mivel pontosan január 6-án van a vízkereszt napja, ünnepe. Önfeledten beszéltük meg a karácsonyi eseményeket, hogy kinél hogyan teltek az ünnepek, kinek mit jelent az ünnep, a karácsony.

Ez a foglalkozás is vidám hangulatban, eredményesen telt, melynek végén a gyermekek elfogyasztották az uzsonnát.

2022.01.06.| Szülői klubfoglalkozás Ináncson

gyermeknevelési tévhitekről beszélgettünk.  Szinte minden szülő aggódik azért, hogyan viselkedjen jól a gyereke, hogyan teljesítsen jobban, szülőként mit hol ront el.

A gyermeknevelés rengeteg fegyelmet, energiát, munkát igényel mindennap. Az első tévhit, hogy szigor és büntetés nélkül nem lehet nevelni.  A szigor és büntetés félelmet kelt a gyermekekben, hosszú távon a példamutatás, szabálykövetés, következetes nevelés sokkal inkább célravezető.

Tévhit, hogy mindent meg kell beszélni velük. Megbeszélni mindent nem a legjobb követendő példa, hiszen vannak felnőtt és vannak gyerek dolgok. Mindig az életkoruk, lelki érettségüknek megfelelő mennyiségű információt osszunk meg velük, problémákba beavatni nem érdemes.

Tévhitnek tartom, hogy barátként kezeljük gyermekünket, hiszen nem mellérendeltségi hanem alá-fölérendeltségi viszony van egy felnőtt és egy gyermek között. A neveléshez tekintély szükséges, a barátságban kölcsönösség van. Nagyon jót beszélgettünk a mai foglalkozáson is és örömmel vettem, hogy hasonlóan gondolkodnak a családok.