EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2020. évi híreink

2020.07.08. | Egészséges életmód program Szendrőládon- Helyes kézmosás, helyes fogmosás

A foglalkozás fő célja a higiénés magatartásra nevelés, a tisztálkodás alapvető szabályainak tudatosítása. Bemutattuk a helyes kézmosás és fogmosás menetét, majd ezt a gyerekek is gyakorolhatták. A témához kapcsolódóan különféle applikációkat, plakátokat készítettek. A foglalkozás fő célja az egészséges életmódra nevelés, az egészség megtartása, megerősítésére való felkészítés. Feladatunk a betegségmegelőzés és egészségmegőrzés szokásainak megalapozása, bemutatásuk, gyakorlati alkalmazásuk. Szerezzenek egészséggel kapcsolatos műveltséget, tájékozottsági szintjük emelkedjen ebben a témában. A helyes életvitelhez szükséges elemeket, mint a személyi higiénéi, testi egészség megismerjék, információkat kapjanak azokról és tudatosan alkalmazzák. A személyi higiénéi a fertőzések megelőzésében is fontos szerepet játszik, ezért is jó, ha tisztában vannak az alapvető higiénés szabályokkal.

2020.07.08. | Prevenciós foglalkozás Szendrőládon- Betegségek megelőzése

A fő cél az egészségtudatos magatartás támogatása, erősítése. Közös beszélgetés során feltártuk az életmód és egészség közötti összefüggéseket, felsorakoztattuk az egészség megőrzésében és a betegségek kialakulásának megakadályozásában kiemelt jelentőséggel bíró életmódbeli szempontokat. Beszélgettünk a természetes gyógymódokról, megtekintettek egy kisfilmet a legismertebb gyógynövényekről, ill. alkalmazásukról a „bükki füvesember”, Gyuri bácsi előadásában. A prevenciós foglalkozás fő célja az elsődleges megelőzés. Tudatosítani, hogy az egészség a testi, lelki és szociális jólét együttese. Rávilágítani, hogy az egészségmegőrzésben a környezeti és a szociális tényezők nagy szerepet játszanak. A foglalkozások során az egészségfejlesztési folyamatot próbáljuk beépíteni új szemlélet, új módszerek átadásával, mely módot ad saját egészségük kézben tartására. Aktív törekvésre ösztönzünk, alakuljon ki bennük az egészségért érzett felelősség, kezeljék értékként az egészséget. Fontos, hogy először mindig természetes gyógymódokkal próbáljuk meg az enyhe lefolyású megbetegedéseket kezelni.

2020.07.07. | Klubfoglalkozás Szendrőládon- Egészséges nyári ételek készítése

A szülői programokat igyekszünk úgy megtervezni, hogy az ott látottakat, tanultakat tudják hasznosítani a résztvevők. Ezen a foglalkozáson a mindennapi életben alkalmazható tevékenységgel ismerkedtek meg az anyukák, hiszen a lecsó elkészítésével ismerkedtünk meg. Megbeszéltük az alapvető tudnivalókat, sokan már tisztában voltak a szükséges alapanyagokkal, azok megfelelő mennyiségének alkalmazásával. A foglalkozáson az egészséges táplálkozás alapjait erősítettük. A gyerekek és a felnőttek közös munkával, friss zöldségek felhasználásával készítették el a nyár legjellemzőbb ételét, a lecsót. Megismerték az étel elkészítésének lépéseit, a zöldségfélék feldolgozásának technikáját. Beszélgettünk a zöldségek fogyasztásának jelentőségéről. A program zárásaként nagy élvezettel, jóízűen fogyasztottuk el a lecsót.

2020. | 07. | 07. Foglalkozás

Táplálkozás okosan- tippek, hogy tudjunk minél egészségesebben sütni, főzni. A szülőkkel az egészséges életmódot tekintettük át.

2020. | 07. | 06. Foglalkozás

Egy borongós hétfői napon a kedves szülőkkel recepteket cseréltünk. Nagyon jól szórakoztunk a rossz idő ellenére is!

2020.07.06. | Szülő klub Abaújszántón- Receptcsere

Szülői klubfoglalkozás alkalmával az egészséges ételekről beszélgettünk. A programba bevont családok interaktív beszélgetés során szerezhettek új ismereteket, praktikákat tanulhattak egymástól, hiszen a foglalkozás fő témája a főzés, és az étkezés volt. Recepteket cseréltek egymással, olyan technikákat mutattak be, melyeket otthon is könnyel alkalmazhatnak. Szempont volt a foglalkozás során, hogy főként olyan ételeket mutassanak be, melyek alapanyagai a kertben is megtalálhatóak, vagy olcsók és könnyen beszerezhetőek. Igazán sokszínű, és különleges ételekről esett szó a foglalkozás során.

A klubfoglalkozás célja a közösségi élet összetartóbbá, színesebbé tétele, egészséges életforma megismertetése volt.

2020.07.04. | Szülő klub Abaújszántón- Baba-mama klub

A projektbe bevont családok számára baba-mama klubot szerveztünk, mely alkalmával szabadtéri ruhabörzét valósítottunk meg. A foglalkozásra mindenki elhozhatta megunt, már nem használt ruhaneműit. Fő kikötés volt, hogy a ruhaneműk még használhatóak, és tiszták legyenek. A börze megszervezésének célja az volt, hogy a projektbe bevont családtagok, főként a szülők, még jobban megismerkedjenek egymással, és más szülőkkel is, akik a baba-mama klubba ellátogattak. A foglalkozás céljai közé tartozott még továbbá, hogy csökkentse a szülői elszigetelődést, új ismeretségeket kössenek, kommunikációs színteret biztosítson az édesanyáknak. Segítette az édesanyák, édesapák és gyermekeik közötti kommunikáció fejlesztését, támogatta a biztonságos kötődés kialakulását, prevenciós felületként működve segítette megelőzni a normálisnak tekinthető életciklus válságok elmélyülését, pszichés támogatást nyújtott az érzelmileg megterhelt édesanyáknak, akik bátran megnyílhattak, és beszámolhattak nehézségeikről, valamint szükség esetén információt biztosított a szülőknek arról, milyen szakembereket kereshetnek fel a különböző problémák felmerülésekor (pl. mozgásfelmérés, orvosok, korai fejlesztés,…stb.). Összességében elmondható, hogy a foglalkozáson részt vevők önfeledten, kimozdulva a monotonitásból, vidáman töltötték el a napot.

2020.07.03. | Tanulás segítése Abaújszántón

A foglalkozáson résztvevő gyerekekkel megbeszéltük aktuális iskolai feladataikat, pontosítottuk, mivel kell foglalkoznunk. Az elsősök matematikából természetes számok összeadását, kivonását gyakorolták írásban, 0-tól 20-ig. Gyakoroltuk a különböző mennyiségek egymáshoz való viszonyát, majd egyszerű számtani sorozatokat. Ezután hangos olvasás következett, majd ujjbábok segítségével gyakoroltuk a szabad szóbeli szövegalkotást. A másodikosok a hangos olvasást követően egyszerű szövegértési feladatokat gyakoroltak. Matematika és természetismeret tantárgyak gyakorlásának céljából különböző egyszerű méréseket, becsléseket végeztünk alkalmilag választott szabványegységekkel. A negyedik osztályosok matematikát tanultak, azon belül is négyjegyű számok összeadásával és kivonásával foglalkoztak, valamint a helyes műveleti sorrendet gyakorolták. Átvettük a különböző síkidomok típusait, és hurkapálcákból megalkottuk azokat. Természetismeretből a környezetszennyezés témakörével foglalkoztunk. Az ötödik osztályosok szövegértési feladatokat oldottak meg, majd a szóbeli párbeszédet szövegalkotási fázisait gyakorolták. Ezt követően tollbamondás következett, majd egyszerű matematikai számítások. Végül a Kiskacsák és a kis fa című mese alapján készített ppt-t dolgoztuk fel, és beszélgettünk róla.

2020.07.01. | Prevenciós program Abaújszántón- Adósság-spirál, adósságcsapda

Prevenciós program keretei közt az adósságspirál, adósság csapda témakörét dolgoztuk fel a projektbe bevont családok számára. Ez a téma igazán sokrétű, és sajnos több családot is érintő probléma. A foglalkozáson interaktív beszélgetés során szó esett arról, milyen problémák vezethetnek az eladósodáshoz, mint például a munkanélküliség, mélyszegénység, a rossz anyagi körülmények, vagy a kritikus szintű egészségügyi állapot családon belül. Már az iskolai tanulmányok során nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a pénz fogalmára, jelentőségére. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy az alacsony iskolai végzettséghez és a szociokulturális háttérhez köthető az eladósodás veszélye (adósság csapda), és a pénzgazdálkodási ismeretek hiánya, hiszen sokszor nem gondolnak bele, mennyire fontos a pénz a megélhetéshez. Megelőzésként fontos lenne a pénzgazdálkodási ismeretek fejlesztése széles körben már általános iskolás kortól, a felnőtt korúak számára pedig adósságkezelési tanácsadásra lenne szükségük. A foglalkozáson kiderült, hogy többeknek már volt, vagy jelenleg is van tartozása, egyes családoknak több szolgáltató felé is. A tartozások főként közmű-hátralékokból, azok kamataiból és kapcsolódó büntetésekből, folyószámlahitelekből, illetve a könnyen igényelhető, de magas kamatokkal és egyéb költségekkel járó gyors kölcsönökből tevődnek össze. A tartozások felhalmozásának egyik oka, hogy a rendkívül alacsony jövedelmekből nehéz a „hónap végéig” megélni, így sakkozni kell a számlák befizetésével, félretenni is nehéz, s a nehezebb pénzügyi helyzeteket csak kölcsönökkel lehetséges áthidalni.

2020. | 07. | 01. Foglalkozás

Célzott matematikai, anyanyelvi és természetismereti feladatok megoldását követően a jótett helyében jót várj című mese tartalmának feldolgozása következett interaktív beszélgetés segítségével.