EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2020. évi híreink

2020.10.22. | Tanulás segítése Encs – Fügödön

Beszélgetéssel kezdődött az óra, a résztvevőnek kellett egy kis idő a feloldódásra. A foglalkozáson először állatos felismerős feladattal próbálkoztunk, ez nem ment túl jól. Ezt követően matematikát tanultunk, volt néhány feladat, ahol többet, némelyiknél kevesebbet időztünk. Próbáltam ábrával is szemléltetni a feladatok megoldását, eredménye is volt az időzésnek és a hosszabbra nyúlt feladatmegoldásnak, a következő hasonló jellegű feladatot sikerült megcsinálni.

2020.10.22. | Tanulás segítése Szendrőládon- Őszi alkotások készítése szabadon

A foglalkozás célja a képzelet, a kreativitás, ill. a kézügyesség fejlesztése volt. Munkáikat az ősz jegyében készítették, változatos formában és különféle technikával dolgoztak a gyerekek. Az elkészült alkotásokból egy kis kiállítást rendeztünk, amely során értékelték a munkákat, megfogalmazhatták véleményüket. Ez segíti a kritikai érzéküket, az önálló véleményalkotás kialakulását. A kiállított munkákra nagyon büszkék a gyerekek, otthon is azonnal elújságolták. A vizualitás fejlesztése és az ízlésformálás a gyerekekből, a gyerek életkorilag adott lehetőségeiből indul ki. A rajzolás, festés, mintázás, tárgykészítés tevékenysége gyakorlatilag a személyiségfejlesztés program része is. A képek nézegetése, a tervezgetés, a színekkel, formákkal való ismerkedés során lehetőség nyílik számos képesség fejlesztésére. Az alkotások önállóan vagy csoportmunkával valósulnak meg. Ez a folyamat bármilyen motivációs környezetben lehet része a képességfejlesztésnek.

2020. | 10. | 21. Csapatépítő program

Az EFOP 5.2.1.-17-2017-00009 projekt keretein belül a programba bevont családok részére „Családi délután a családokkal” elnevezésű programunk valósult meg. A foglalkozás fő témája a hagyományőrzés jegyében telt, közös főzőcskézés alkalmával önfeledten, vidám töltöttünk el közösen egy napot. 2020.10.21-én hagyományőrző rendezvény keretében szüreti dalokat énekeltünk, egyszerű tánclépéseket tanultunk a részt vevő gyerekekkel. Továbbá a foglalkozás során a témához kapcsolódó dalos játékokat tanultunk, melyeket el is játszottunk. A foglalkozás során a gyermekek a tanultak felhasználásával, vidám műsor keretei közt eljátszották a szüreti összeállításukat a részt vevő szülőknek is.  A bemutató után a szülők egyszerű édesség elkészítésével kedveskedtek a gyereknek, amelynek összeállításába a kislányok is bekapcsolódtak.

2020.10.21. | Tanulás segítése Encs – Fügödön

Az elsős feladatlapot oldottuk meg, ahol meglepő mód minden vízi herkentyűt ismertek a résztvevők (rák, csiga, kagyló). A ceruzák használata még kicsit bizonytalan volt.

Ezután matematika következett, ez ügyesen ment, könnyen megállapították melyik a kisebb, nagyobb, ugyanannyi és hogy mennyivel. A foglalkozás végén 10-es számkörben számoltunk, majd 10-re pótlásos LÜK feladatot oldottunk meg.

2020.10.21. | Hagyományőrző program Szendrőládon- Szüreti mondókák, rigmusok, dalos játékok

A hagyományok nemcsak a kultúra miatt fontosak sokak számára, hanem a közösségek kialakulásában, összetartásában is kiemelt szerepet játszanak. Családi rendezvényeink egy része a hagyományok ápolására épül. Az előző hagyományőrző rendezvény kiegészítését folytattuk tovább, újabb szüreti rigmusokat, csujjogatókat tanultunk a gyerekekkel. Ide kapcsolódó dalos játékokat is tanultunk, melyeket el is játszottunk. Majd ezeket beépítve újból eljátszottuk a kis szüreti összeállításunkat. A szendrőládi gyerekek és felnőttek nagyon muzikálisak: minden zenével és tánccal kapcsolatos tevékenység azonnal felkelti az érdeklődésüket.   Az ünnepkörökhöz kapcsolódva, az ünnepet előkészítve, az ünnepvárás hangulatát fokozva dolgozzuk fel zenei hagyományainkat, népszokásainkat.  A zene a tánc szorosan összetartozó, összekapcsolódó fogalmak. Ezt az igényüket is kielégítjük táncházi muzsikával, élő népzenével, néptánccal.

2020.10.19. | Klubfoglalkozás Szendrőládon- Főzési tanácsok

Ahhoz, hogy egészségesek maradjunk, és elkerüljük a betegségeket, elengedhetetlen az egészséges táplálkozás. Ez nem csupán azt jelenti, hogy az ételek és italok fogyasztásával bevisszük a szervezetünkbe a tápanyagokat: arra is kell figyelni, hogy ezekből a napi ajánlott minimumot mindenképpen magunkhoz vegyük. A háztartás fogalma sok mindent jelent: az otthonunk felszereltségét, a lakásunk rendben tartásának teendő listáját és magát az egész rendszert, ami a lakóhelyünket és az ott lakók közösségét összefoglalja. A háztartás vezetése ennek megfelelően rengeteg apró tényezőből áll össze. Középpontjában az ételkészítés áll. A foglalkozáson arról beszélgettünk hogyan főzzünk egyszerűen és olcsón. Különféle tippeket, tanácsokat ismertettünk, amelyekkel csökkenteni lehet a családi költségvetés élelmiszer-kiadására vonatkozó költségeket, hogyan tudunk takarékoskodni az alapanyagok felhasználása során. Néhány egyszerűen elkészíthető, kevés alapanyagot igénylő étel receptjét is összegyűjtöttük.

2020.10.19. | Tanulás segítése Encs – Fügödön

A foglalkozáson a beszéd-, és olvasáskészséget fejlesztettük. A válaszolós, beszélős rész kicsit nehezebben ment, mint az olvasás, a gyermek nem mer kockáztatni, fél, hogy elrontja, inkább nem mond semmit, ha nem biztos magában. A beszédkészség fejlesztését szövegértési feladatok átbeszélésével próbáltuk folytatni.

2020.10.15. | Szülő klub Encs-Fügödön

Délután 16 óra környékén elindultunk a szülőkkel a Hernádbűdi kilátóhoz és egy rövid kis sétát tettünk. Felsétáltunk az erdei úton, ami elég sáros volt, de ennek ellenére nagyon jól éreztük magunkat. Maga a természet is feldobta nagyon a hangulatot. Igazi őszi faleveleket is szedtünk, ami nosztalgikus, iskolás hangulatot teremtett, így többen is meséltek gyerekkori emlékeikről, hogy mit szerettek ősszel csinálni, illetve, hogy az iskolában miket csináltak ősszel.

Sokat beszélgettünk, megkérdeztük a szülőktől, hogy hogy vannak. Milyen napjuk volt, hogyan érzik magukat. Amit bátran meséltek. Felértünk a kilátóhoz és fellépcsőztünk a legmagasabb fokig tériszony nélkül. Nagyon tetszett nekik a kirándulás és kérték, hogy többször is szervezzünk ilyet, mert nagyon jó volt és ki tudtak kapcsolódni és tudtak beszélgetni. Volt, aki külön hangsúlyozta, hogy neki erre van szüksége, hogy legyen olyan, amikor a természetben van, és csak beszélget, másokkal van, pusztán azért, hogy jól érezze magát.

2020.10.15. | Tanulás segítése Szendrőládon- Mozgásos utánzó mondókák

A foglalkozáson játékos utánzó gyakorlatokat végeztek a gyerekek. Először hangutánzós és beszédutánzós feladatokkal kezdtük, nagyon tetszett nekik a „Mondd végig egy szuszra!” elnevezésű játék. Aztán mozgással kombináltuk az utánzást, játszottunk árnyékjátékot és nagyon élvezték a „Mondd, beszélj, tapsolj!” Játékot is. Ezután szerepjátékokat játszottunk, egyszerű, hétköznapi jelenetek adták ezek alapját. A drámajáték felszabadító, élményt adó ereje lehetőséget ad, hiszen drámajátékok, történetek, szituációk feldolgozásával segítem a hátrányos helyzetű tanulók beilleszkedését, valamint a nem hátrányos helyzetű gyerekek inkluzív attitűdjének kialakulását. A dráma eszköztára alkalmas arra, hogy tanulóimat kooperációra ösztönözzem, s ezáltal a tanulók személyiségformálásában hatékony lépéseket tudok tenni. A drámázásban, szerepjátékokban megvalósul az együtt, egymásért való tevékenység közös öröme.

2020.10.14. | Tanulás segítése Encs-Fügödön

Olvasás, memória fejlesztése az olvasott szöveg visszamondásával.  A foglalkozás során az olvasás készségét fejlesztettük a résztvevőnek, tetszett neki a program, mert saját elmondása szerint nagyon szereti a meséket és az olvasást. A foglalkozás vége közös beszélgetéssel zárult.

2020.10.14. | Szülői klub Szendrőládon- Varrás, hímzés

A háztartás fogalma sok mindent jelent: az otthonunk felszereltségét, a lakásunk rendben tartásának teendő listáját és magát az egész rendszert, ami a lakóhelyünket és az ott lakók közösségét összefoglalja. A háztartás vezetése ennek megfelelően rengeteg apró tényezőből áll össze. Régen volt háztartástan óra, a szülők is emlékeztek erre. Ott megtanulhattuk, hogyan kell megfelelően összeállítani egy étrendet úgy, de megtanultuk azt is, hogy hogyan kell helyesen gazdálkodni a megkeresett pénzünkből, s hogy hogyan kell (családi) költségvetést csinálni. Tanultunk varrni és hímezni. A foglalkozáson a háztartási ismereteket bővítettük a varrással kapcsolatban. Áttekintettük a kézi varrás eszközeit, azok helyes használatát. Bemutattuk az egyszerűbb ruhajavításokat – leszakadt gomb felvarrása, rojtos szél beszegése, akasztó felvarrása – hogy tudjanak otthon önállóan is ruhát javítani. Megismerkedtek a hímzés technikájával is, amit ki is próbálhattak. S közben visszaemlékeztünk saját iskolás éveinkre.😀