EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.10.21.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- Babamasszázs

A foglalkozáson új elemként mozgáskoordinációs gyakorlatokat végeztünk és folytattuk az eddig megtanult masszázsfogások gyakorlását. Ismertettem, hogy a masszázs segítségével hogyan könnyebbíthetünk a gyermeken, ha emésztési vagy fogzási fájdalmai vannak, valamint hogyan csökkenthetjük vele az izomfeszültséget. A masszázs relaxáló hatásai következtében javulnak az alvási szokások, fokozódik az ellenálló képesség a környezeti hatásokkal szemben is. Segíthetjük vele a nyugodt viselkedés kialakítását, a szeretetteljes érintés hatására a stressz hormonok szintje csökken, ezért nyugtató hatással bír. A hiperérzékenység és a hiperaktivitás csökkenthető. Sok szülő számolt be pozitív változásokról – például nyugodtabban alszik, a gyermek- mióta a masszázst alkalmazzák.

2021.10.21.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Tömegközlekedés használata

A klubfoglalkozás keretein belül a gyermekekkel a tömegközlekedés használata volt a téma. Nagyon fontos, hogy a biztonságos közlekedésre való felkészítésük minél hamarább megkezdődjön. Először is a gyermekekkel beszélgettünk arról, milyen tömegközlekedési eszközöket ismernek, illetve használtak már. Majd a különböző tömegközlekedési eszközök általános használatát beszéltük át alaposabban, illetve azokat a szabályokat is, hogyan kell viselkedni és mik az alapvető szabályok a tömegközlekedési eszközök használata közben. A foglalkozás végén egy videót is megnéztünk a tanultakról.

2021.10.21.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Sütés alapjai

A gyermekekkel a sütés alapjairól beszélgettünk. Megkérdeztem őket, hogy ki szokott otthon a szülőknek segíteni a konyhában és pozitívan csalódtam, hogy mindannyian szoktak segíteni és többüknek is a sütés volt a kedvenc elfoglaltsága. A gyermekekkel beszélgettünk a sütés alapjairól, majd a nagy örömükre könnyen elkészíthető süteményrecepteket néztünk az interneten, amik nagyon megtetszettek nekik és többen is el fogják készíteni otthon. A foglalkozás végén mindenki leírta a kedvenc süteményének receptjét, amiket fel is olvastak és át is beszéltünk.

2021.10.21.| Prevenciós foglalkozás Szendrőládon: Daganatos betegségek – a méhnyakrák

Az előző prevenciós foglalkozások központi témái a daganatos betegségek voltak, melynek sorát tovább folytattuk ezen a rendezvényen. A nőket érintő méhnyakrák témájában merültünk el bővebben. Először egy átfogó kis filmet tekintettünk meg a rák e fajtájának kialakulásáról, okairól, sorra vettük a kockázati tényezőket. A méhnyakrákos megbetegedés kiemelkedő helyet foglal el a nők körében a halálozási statisztikákban, mivel sok nő nem vesz részt rendszeresen a szűrővizsgálatokon. Elmagyaráztuk, hogy a szűrővizsgálatnak fontos jelentősége van a betegség korai felismerésében, így az idejében végzett beavatkozással gyógyítható. Mint kiderült a jelen lévő anyák közül sokan nem járnak, ill. nagyon régen voltak szűrővizsgálaton. Elmondtuk, hogy a méhnyakrák kórokozója, a HPV ellen ma már létezik védőoltás. A foglalkozáson már nagyobb, serdülő lányok is részt vettek felvilágosítási céllal. Tájékoztattuk a szülőket arról is, hogy a HPV elleni védőoltást már 12 éves kortól ingyenesen kérhetik lánygyermekeik részére, mellyel védve lehetnek a megbetegedés ellen.

2021.10.20.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Vitaminpótlás

Az őszi hideg beköszöntével elég sok a gyermekek és a felnőttek körében is a megbetegedés, így a felnőttekkel beszélgettünk a vitaminok két nagy csoportjáról, majd arról, hogy ezeknek a vitaminoknak, melyek a természetes forrásai. Szervezetünk a legtöbb vitamint nem tudja előállítani, vagy nem megfelelő mennyiségben, ezért kell gondoskodnunk róla, hogy pótoljuk a hiányt. Megkérdeztem a szülőket, hogyan gondoskodnak a megfelelő vitamin bevitelről saját maguk és a családjuk számára is, majd tanácsokat adtam nekik, ezt hogyan tudják pótolni.

2021.10.20.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Festészet napja

A Magyar Festészet Napja egy olyan kezdeményezés, amelyet 2002 óta, lassan már 20 éve ünneplünk minden évben, október 18-án. Így a gyerekkel beszélgettünk a festészet napjának létrejöttéről és annak fontosságáról. Ismertettem a gyermekekkel a legismertebb magyar festőket és a legértékesebb hazai festményeket. Mindemellett ismertettem a gyermekekkel néhány hazai kortárs művet. Az alkalomhoz kapcsolódóan a gyermekek a képzeletüket szabadjára engedve képeket festhettek, amelyek nagyon jól sikerültek. 

2021.10.20.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Gyalogos közlekedés

A klubfoglalkozás keretein belül a gyermekekkel a gyalogos közlekedésről beszélgettünk. A közlekedésben leginkább a gyermekek vannak kitéve a veszélyeknek, hiszen képességeik, adottságaik még nem teszik alkalmassá őket az önálló közúti közlekedésre. Fontos, hogy egészen kis korától megtanítsuk a gyermekeket arra, hogyan tud biztonsággal közlekedni a járdán, hogyan tud átmenni az út másik oldalára, vagy mik azok a legfontosabb közlekedési szabályok, amiket nekik is ismerniük kell. Így a gyerekekkel megnéztünk egy kis videót a biztonságos gyalogos közlekedésről, majd egy tesztet is megoldottak.

2021.10.20.| Szülői klub Szendrőládon: Családi költségvetés – A beosztás hiányából adódó problémák megoldása

A foglalkozás megvalósulása: A foglalkozáson kevesen vettek részt, mivel sokan felújítják, festik lakásukat.  Klubfoglalkozás keretén belül idézzük fel, hogy a gazdálkodási funkció mit fejezi ki? Megbeszéltük, hogy a családtagok, háztartásban élők közösen jövedelmet szereznek, s azt együttesen használják fel annak érdekében, hogy a családtagok szükségletét kielégítsék. Ez a funkció biztosítja, hogy a családtagok éljenek és jól élhessenek. A családi költségvetés: pedig egy pénzügyi terv, amely az adott időszakra vonatkozóan a bevételeket és kiadásokat állítja szembe egymással, s ennek egyensúlyát kell biztosítani. Cél, hogy a családon belül működjenek az alábbiak:

  • a család bevételeinek és kiadásainak megtervezése
  • a költségvetési egyensúly
  • a pénzügyi tudatosság ébresztése és fejlesztése
  • a családi és saját pénzügyek iránti felelősség tudatosítása.

A foglalkozás feladatai: meglévő ismeretek aktívvá tétele, új ismeretek közlése, attitűdformálás: nyitott, de megfontolt hozzáállás a pénzügyekhez, s fontos, hogy a gyerekeket is vonjuk be a családi költségvetés megbeszélésébe, elkészítésébe, ők is váljanak a családi gazdálkodás tudatos és értő résztvevőjévé. A téma komolyságának ellenére is vidám hangulatban telt a délután, hiszen az anyukák saját történeteikkel tették színesebbé.

2021.10.20.| Képességfejlesztés Szendrőládon: Matematikai készség, képesség fejlesztése

A foglalkozás a gyerekek számolási készségének fejlesztését, szám- és mennyiség fogalmának megerősítését szolgálta játékos feladatokon keresztül. Különböző logikai feladatokat oldottunk meg fénymásolt feladatlapon, majd gyakorló feladatokat az erre a célra rendszeresített füzetbe, ezután fejszámolás következett, melyet verseny formájában bonyolítottunk le. A foglalkozás zárásaként a számoláshoz és a szerepjátékhoz kapcsolódó tevékenységeket végeztünk. A résztvevő tanulók zöme alsó tagozatos, ezért a játékos tanulás sokkal hatékonyabb, mint a hagyományos, ismeretközlésen alapuló módszerek. Egy megfelelő feladatokat tartalmazó fejlesztőjáték segítségével a matematika alapjai szórakozva sajátíthatók el. Az unalmas matekfeladatok helyett a gyermekek kezébe színes, vidám, tudásának megfelelő játékos feladatokat adunk. Ezért használunk mi is különböző fejlesztő feladatlapokat, sok játékos, vidám és korosztálynak megfelelő feladattal. Ez a foglalkozás is vidám hangulatban telt, melynek végén a gyermekek elfogyasztották az uzsonnát.

2021.10.19.| Tanulás segítése Szendrőládon: Finom motorika – kézügyesség fejlesztése

Az írásmozgás kivitelezése szempontjából lényeges a finom motorikus mozgás fejlesztése. A cél, hogy a gyermek megfelelően tudja használni az ujjait a ceruzafogásnál, hogy kézmozgása pontosabb legyen. Számos elfoglaltság létezik, amivel fejleszteni és erősíteni lehet ezt. Ilyenek a kézügyességet fejlesztő tevékenységek. A kézügyességet leginkább szórakoztató, kreatív tevékenységekkel lehet észrevétlenül fejleszteni. Kapcsolódva az előző heti almás programunkhoz, a foglalkozáson papírral dolgoztunk, almát mozaikoztunk. Rajzoltunk, nyírtunk, ragasztottunk. A papírhajtogatás, -illesztés, -ragasztás erőteljesen fejleszti a pontosságot, a figyelmet, a kézügyességet, hiszen a kéz ujjaival apró, finom mozgásokat kell végezni, fontosak a pontos irányok, határok. Változatos, szép munkák születtek, melyeket beillesztettünk az eddig készült munkák közé.