EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.11.11.| Hagyományőrzés Abaújszántón- Márton nap

A gyermekekkel a mai téma Márton napja volt. Megbeszéltük először, hogy mi is pontosan ez a hagyomány, kinek a nevéhez köthető. Elmondtam nekik, hogy ezen a napon zenés mulatságokat szoktak rendezni. Beszélgettünk arról, hogy mit szokás ilyenkor fogyasztani, mi ennek a hagyománynak a „jelképe”. Mutattam nekik képeket a libákról. Elmondták, hogy láttak már ilyet a nagyszülőknél és örömmel meséltek az élményről. Egy kicsit beszélgettünk arról, hogy segítsünk azon, aki bajba van vagy éppen szomorú. A gyerekek örömmel olvasták fel a Márton nap történetét.

2021.11.11.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- Kruppos roham

Az őszi -téli időszakban nagyon gyakran fordul elő kruppos betegség. Mivel ez a kisgyermekkor betegsége fontos volt a témáról beszélni. A kruppot főleg vírusfertőzés okozza és jellegzetessége, hogy váratlanul az éjszakai órákban kezdődő jellegzetes száraz ugató köhögéssel és rekedtséggel indul. Mivel a krupp belégzési nehezítettséggel jár, rendkívül ijesztő lehet a szülő számára, mivel a gyermek egyre nehezebben jut oxigénhez, ezáltal egyre nyugtalanabb lesz. Ezért megbeszéltük a legfontosabb teendőket kruppos roham jelentkezése esetén. Fontos a megnyugtatás, a hideg párásítás (nyitott ablakhoz vagy nyitott hűtőajtó elé üljünk a gyerekkel), valamint a lázcsillapítás szükség esetén. Megbeszéltük azt is mikor kell feltétlenül mentőt hívni vagy azonnal orvoshoz fordulni. A megelőzés érdekében felhívtam a figyelmet arra, hogy kruppra hajlamos gyermek környezetében a dohányzást szigorúan mellőzni szükséges, valamint a lakás levegőjének hideg párásítására. A legtöbb szülő nem volt tisztában a teendőkkel, ezért örültek a téma felvetésének.

2021.11.11.| Hagyományőrzés Ináncson- Márton nap

Hagyományőrző program keretén belül, November 11-én, Márton napi rendezvényt tartottunk. A településen nem jellemző erről a hagyományról való megemlékezés, természetesen az nevelési és oktatási intézményeket kivéve. Így ezen a napon a megjelent családokkal világító mécsest készítettünk üvegekből és különböző libákkal kapcsolatos kézműves tevékenységeket végeztünk. Pattogatott kukoricát is használtunk fel egy-egy alkotáshoz, de szívesen csipegettek is belőle a gyerekek. A foglalkozás alatt megbeszéltük, hogy ez a hagyomány honnan ered, valamint az ezzel kapcsolatos népszokásokat, mint pl. a Márton- napi lakoma, időjóslás, ajándékozás, felvonulás. A foglalkozás végén pedig fontosnak tartottuk, hogy ne csak a kézügyesség és kreativitás, hanem az koncentráció és emlékezőképesség fejlesztése, gyakorlása is fontos szerepet kapjon a nap folyamán. Így egy játékos tesztet is kitöltöttünk a Márton napra vonatkozóan, amit örömmel fogadtak a jelenlévők. A gyermekeknek apró finomságokkal kedveskedtünk.

2021.11.11.| Prevenciós foglalkozás Szendrőládon- Főzzünk egészségesen!

A foglalkozáson az egészség megőrzése érdekében az egészséges táplálkozásról, az egészséges étrendről beszélgettünk. Célunk továbbra is az egészséges életre nevelés, az egészség megtartására, megerősítésére történő felkészítés. Az egészséges táplálkozás nemcsak segít megszabadítani a plusz kilóktól, hanem a közérzetünket, az életminőséget és az egészségi állapotot is javítja. A friss zöldségek és gyümölcsök rendkívül magas vitamin-, ásványi anyag- és rosttartalommal rendelkeznek. Rendszeres fogyasztásuk kedvező hatással van az egészségi állapotra. A  megfelelő étrend javítja életünk minőségét, az agyműködéstől a fizikai teljesítményig. Valójában az étel hatással van az összes sejtre és szervre, s kétségtelen, hogy az egészséges táplálkozás minden területen segít jobban teljesíteni. Szeretnénk elérni a szülőknél az egészséges életmód, betegségmegelőzés és egészségmegőrzés szokásainak megalapozását, a helyes étrend kialakítását.

Mindezek olyan ismeretek, melyeket minden szülőnek tudnia kell, s a mindennapokban ezeket figyelembe véve kell megterveznie a család életét. Jó hangulatú, ismeretekben bővelkedő, eredményes foglalkozást zártunk, melyen tudtunk segíteni egy kis adománnyal is a mindennapi gondokon.

2021.11.11.| Szülői klubfoglalkozás Ináncson

A projektbe bevont családok részére szülői klub keretében egyéni tanácsadást tartottam Renáta részére. Renáta elmondta, hogy két gyermek édesanyja, de hamarosan szeretnének harmadik gyermeket is. Jelenleg mindennapjait kitölti az anya szerep, de néha úgy érzi, hogy többet szeretne, mint háztartásbeli édesanya. Szülése előtt egy nagy kereskedelmi áruházban dolgozott eladóként, ott nem igazán érezte jól magát és szeretne más szakmát is kitanulni és dolgozni, hogy a későbbiekben könnyebb legyen eltartani a családját és ne egyedül a férje legyen pénzkereső.

Számára az Encsi Munkaügyi Központon keresztül elvégezhető tanfolyam lenne a legideálisabb, hiszen közel van. Megbeszéltük, hogy érdeklődöm az induló képzésekről és a jelentkezés feltételeiről.

 Ami nagyon érdekelné az a dajka vagy konyhai kisegítő tanfolyam, hiszen ezek olyan szakmák, amikkel könnyedén el tudna helyezkedni a közelben.

2021.11.10.| Szülői klub Abaújszántón- Munkára fel!

A mai alkalommal a szülőkkel a munkáról beszélgettünk. Többek között megkérdeztem őket, hogy mi a véleményük a mostani munkahelyükről, illetve azt, hogy milyen munka lenne, az a mit szívesen csinálnának és megfelelő lenne számukra. Bemutattam nekik a Szimbiózis alapítvány által kifejlesztett játékot, ami többek között szemlélteti a munkakeresés folyamatát, bemutatja milyen dokumentumok, szükségesek a munkakereséshez. Felajánlottam nekik, hogy ha valaki nem elégedett a mostani munkahelyével, szeretne, más munkát keresni szívesen végig csinálom velük a folyamatot, de sajnos nagyon elzárkóztak a lehetőség elől, mert nem szeretnének változtatni a mostani helyzeten.

2021.11.10.| Prevenciós foglalkozás- Munkára fel!

A gyermekekkel a mai téma a munka volt. Beszélgettünk a gyermekekkel arról, szerintük miért fontos, hogy az embernek munkája legyen. Többek véleménye is nagyon pozitív volt, aminek nagyon örültem. Beszélgettünk még arról is, ki milyen munkát képzel el magának a jövőben, amit szeretne csinálni, illetve amiben jó is. A szimbiózis alapítvány által kifejlesztett játékot is kipróbáltuk a gyermekekkel, amely a munkakeresés folyamatát is szemlélteti. Először is arról volt szó, hogy miért szeretnének munkát vállalni, ki az, akire felnéznek, illetve a gyengeségeikről, erősségeikről. Fontos, hogy a gyermekekkel minél előbb megismertessük a munka világát és támogassuk őket ezen az úton.

2021.11.10.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón- Társasjáték

A társasjátékok lehetőséget biztosítanak a gyerekeknek arra, hogy kipróbáljanak új dolgokat és gyakorolhassák az elfogadást és mások támogatását a veszítésen keresztül. A mai társadalmunk annyira, a sikerre és a teljesítményre van hangolva, hogy már az egészen kicsi gyerekek is „osztályzatokat kapnak” tanulási próbálkozásaikra. A társasjátékok segítik a gyerekeket abban, hogy megtanuljanak előre gondolkodni. Sok játék megköveteli a résztvevőitől, hogy megtanuljanak uralkodni magukon, fejben előre eltervezzék a lépéseiket és egy bizonyos stratégiát kövessenek. Mindennapjainkban – különös tekintettel a pandémia okozta megváltozott életünkre – egyre nagyobb szerepe van az otthon eltöltött minőségi időnek. A tél közeledtével egyre több közös családi játékra van lehetőség, akár a társasjátékokra is, amik segítenek áthidalni a generációs különbségeket, és a gyerekeket kiszakíthatják a digitális, online térből.

Ezek a típusú játékok, a rendszeres társasozás sok kognitív képességet edz, döntésre sarkall, tanít jelen lenni, fókuszálni, a társas kapcsolatokat fejleszti, mélyíti. Prevenciós jelentősége, hogy fejlődik a gyermek koncentrációs, kommunikációs, helyzet-felismerési és problémamegoldó képessége. A kudarc elfogadása, másokkal való kooperáció és összefogás, a türelemre nevelés tekintetében lehet eredménye.

2021.11.10.| Klubfoglalkozás Szendrőládon- COVID- felvilágosító beszélgetés

A lakóhelyünkön fennálló helyzetre való tekintettel a covid járványhelyzetről felvilágosítást elősegítő beszélgetést, tanácsadást tartottam a legfontosabb feladatnak, így a szülőkkel is erről beszélgettünk. Meg kell értetnünk az emberekkel, hogy milyen fontos az egészségünk, s beszéltünk arról, hogy mit tehetünk annak megóvása érdekében. Lényeges lenne a szabályok betartása, betartatása, de ez az, ami nem, vagy csak nagyon nehezen működik. A szülők sem veszik komolyan a járványügyi előírásokat, nem szívesen viselik a maszkot, nem tartják a távolságot, a bezártságot nem szeretik. Próbáltuk megértetni, hogy az oltással és a szabályok betartásával tudjuk csak visszaszorítani a járványt, ami az utóbbi időben nagyon elterjedt, hiszen állítólag községünk lakóinak mintegy 60-80 százaléka fertőzött. Nyilván az Önkormányzat vezetősége is minden segítséget megad a lakosságnak a fennálló helyzet normalizálása érdekében, de a lakosságnak is lenne feladata a megelőzés érdekében. Jó lenne, ha mindaz megvalósulna, amit a közös beszélgetés során elterveztünk.

A beszélgetés kifejezetten alkalmas volt arra, hogy megismerjük, megvitassuk a nehézségeket, s minden tőlünk telhető segítséget megadjunk a szülőkön keresztül a gyermekeknek.

2021.11.08.| Szülői klubfoglalkozás Ináncson

A mai napon megismerkedtem a projektben résztvevő családokkal, gyermekeikkel. Örömömre nagyon sokan jelentek meg az első foglalkozáson. Igyekeztem megismerni a szülőket, hogy felmérhessem, milyen témák érdeklik őket. Az anyukák elmondták milyen körülmények között élnek, bemutatták családjukat.

Fontosnak tartom, hogy az anyáknak legyen „Én ideje”, ezért a mai napon beszélgetésünk fő témája ez volt. Sokan lebecsüljük ennek fontosságát, sőt bűntudatot érzünk, amiért néha ki akarunk lépni a megszokott mókuskerékből, pihenésre vágyva távol a családtól.

 Néha elég egy kis komfort zónán kívüli kilépés is, hogy ismét önmagunkra találjunk, hogy szerepünket száz százalékosan el tudjuk látni, hogy egymagunk tudjunk maradni gondolatainkkal, hogy átgondoljuk az elmúlt napok eseményeit. Párkapcsolati konfliktusaink jó része megelőzhető lenne, ha magunkra is fordítanánk kellő időt, cserébe lelki békességet, kiegyensúlyozott harmonikus anyát akár apát kaphatunk cserébe.

Fontosnak tartottam, hogy a gyermekek sem unatkozzanak, ezért rajzeszközöket is beszereztem és mialatt beszélgettünk a gyerekek is rajzolgattak.

Nagyon jól éreztem magam, örömmel vettem, hogy érdeklődőek a téma iránt.