EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.10.13.| Családi délután Abaújszántón

Sokat beszélgettünk a gyerekekkel arról is, hogy milyen volt a hosszú nyári szünet után visszatérni az iskolába. Babival is nagyon sokat beszélgettünk arról, ő hogyan látja a visszaállást. A gyerekek néha még mindig nehezen ülnek le tanulni, de ez sokat javult az idő haladtával. A gyerekekkel sokat játszottunk a kedvenc kártyajátékukkal, majd különböző társasjátékokkal is játszottak, illetve színezőket is színeztek. Nagyon jó hangulatban telt a mai családi délutánunk.

2021.10.13.| Családi délután Abaújszántón

Nagyon jó hangulatban telt a családi délután Vikiékkel. Nagyon sokat beszélgettünk Vikivel és a gyermekekkel is. Elmesélték, hogy mik történtek az iskolában velük, közben jókat játszottak a kedvenc kártyajátékukkal. A kisebbek színeztek, memória játékot is játszottak, ami nagyon jó fejlesztő hatással van rájuk. Meglepően láttam, hogy a nagyobbak milyen ügyesen sakkoznak, ami nagyon jó képességfejlesztő lehetőség, a többirányú gondolkodás és a logikus gondolkodás iránti érzékenységre is nagyon jó hatással van.

2021.10.13.| Egészséges életmód program Szendrőládon

A foglalkozáson a gyermekekkel beszélgettünk a még mindig fennálló járványveszélyről, a helyes tisztálkodásról, a fertőtlenítés fontosságáról. Projektor használatával megtekintettünk egy felvilágosító kisfilmet, majd beszélgettünk a lelki egészség, a lelki egyensúly szerepéről, melynek megőrzéséhez elengedhetetlen a helyes napirend betartása. Fontos beszélni erről, hiszen gyermekeink gyakran kialvatlanul ébrednek reggelente, mivel éjszakába nyúlóan filmeznek, nézik a televízió műsorát. Szó volt a rendszeres testmozgás jelentőségéről, s az egészséges táplálkozásról. Megbeszéltük, hogy a betegségek megelőzése érdekében javasolt a vitamindús étrend kialakítása. Gyógyszerek helyett célszerű – főleg ilyen járványos időszakban – a gyógynövényekből készült teát fogyasztani. A felvilágosítás után egy TOTÓ-t töltöttünk ki, melyben a kérdések az ismertetett tudnivalókkal voltak kapcsolatosak. Vidám hangulatban telt a délután, s bízom benne, hogy legalább részben megpróbálnak az elhangzottak szerint élni, változtatni az eddigi rossz szokásokon.

2021.10.12.| Klubfoglalkozás Szendrőládon: Természetes egészségmegőrzés-Almaszüret

A foglalkozás célja az egészségmegőrzés természetes módon. Az almát régóta tekintjük az egészség szimbólumának, az egészséges életmód egyik nélkülözhetetlen eleme. Mivel az udvarunkon két szép almafa is található, ezért a klubfoglalkozás keretein belül almaszüretet rendeztünk. A termés leszedése után részletesebben is megismerkedtünk a gyümölccsel, beszélgettünk élettani hatásairól, mennyit és milyen formában ajánlott fogyasztani, megtekintettük a különféle almafajtákat és megbeszéltük az almafogyasztás legjobb módjait. A legjobb nyersen és héjával fogyasztani, de egészséges a frissen facsart almalé is. A szülők a kisebb gyerekeknek almapépet készítettek, a nagyobb gyerekek pedig besegítettek az almák tisztításába, hámozásába. Közben arról is beszélgettünk a szülőkkel, hogy az alma fontos alapanyaga a főzésnek is és rengetegféleképpen elkészíthetjük.

2021.10.11.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón- Élelmiszerárak drágulása

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Prevenciós foglalkozás valósult meg a programba bevont szülők részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás keretein belül a szülőkkel az élelmiszer árak drágulása volt a téma. Beszélgettünk arról, hogy milyen okai lehetnek az áremelkedésnek. Ilyen például a mezőgazdasági termésátlagot, illetve a termőterületeket csökkentő klímaváltozási hatás, de az is, hogy bio üzemanyagokat állítanak elő élelmiszerként is használható növényekből. Ár növelő hatásúak az egyre gyakoribbnak tűnő haszonállat-járványok, és részben a fejlődő országok mezőgazdaságának és élelmiszeriparának gyorsuló gépesítése miatti növekvő beruházási költségek. A szülőkkel való beszélgetés során mindenki megosztotta tapasztalatait azzal kapcsolatban, hogy mely élelmiszereket hol érdemes megvásárolni. Jó volt látni, hogy mindenki arra törekedett, hogy segíthessen a másikon.

2021.10.11.| Klubfoglalkozás Ináncson- Társasjáték klub

A mai alkalommal a projektben résztvevő családokkal társasjáték klubot szerveztünk. Nagyon szeretnek társasjátékozni a gyerekekkel, de az áruk miatt nem tudnak csak egy-, két- félét venni. Ezért igyekeztem erre az alkalomra, több félét beszerezni, illetve megbeszéltük, hogy egy alkalommal készítünk közösen játékot, amit haza tudnak vinni és otthon tudnak közösen játszani.

A társasjáték egy olyan strukturált szociális tevékenység, melynek során a gyerekek egy sor, az élet során fontos készségüket fejlesztik. A játék élményéhez szervesen kapcsolódik annak gyakorlása, hogy hogyan kell osztozni, kivárni a sorunkat, együttműködni, sportszerűnek lenni, tanulni a hibáinkból, elfogadni a veszteséget; segít gyakorolni a másokhoz való pozitív viszonyulást, a kommunikációt, a kritikus gondolkodást, a problémamegoldást, a szabályokhoz és szociális normákhoz való igazodást. A társasjáték páratlan lehetőség arra, hogy a gyerekek egy fantáziájukat megmozgató, izgalmas tevékenységbe belefeledkezve fejleszthessék mindezen fontos készségeiket.

Az alakommal mindenki jól szórakozott, máskor is szívesen játszanának, amit hasznosnak találok, mivel a társasjáték nagyon sok készséget és képességet fejleszt, amit az életben használni tudnak.

2021.10.07.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- Babamasszázs

A tanfolyamon a résztvevő szülők gyakorolták a gyermekeiken az előzőleg megtanult masszázsfogásokat, valamint megtanultuk az arc masszírozásának módját is. Ismertettem a masszázs pozitív hatásait a biztos kötődés elősegítéséhez. Megbeszéltük hogyan fejlődik verbális és a beszédet megelőző kommunikációs képessége a gyermeknek a masszázs hatására. Szó esett arról is, hogy a szeretet, a szeretetteljes érintés, a masszírozás során a gyermekkel töltött minőségi idő hogyan segíti elő, hogy a későbbiekben a gyermek toleráns, empatikus legyen társaival szemben. A masszírozás minden érzékszerv működését pozitívan befolyásolja, ezért érdemes a napi rutin részévé tenni.

2021.10.07.| Hagyományőrző program Abaújszántón- Október 6.

Az aradi vértanúk kivégzésének évfordulója alkalmából beszélgettünk a kivégzés előtti eseményekről, mindannyian elmondták ismereteiket a nemzeti gyásznappal kapcsolatban és megpróbálták a 13 kivégzett magyar honvédtiszt neveit felsorolni, amely meglepődésemre sikerült nekik. Megnéztünk egy gyermekeknek készített videót, amely elmondta és ismertette a gyermekekkel a történéseket. Fruzsinak egy verset is meg kellett tanulnia, amit nekünk is nagyon szívesen elszavalt. A gyermekekkel meg is emlékeztünk a kivégzettekről.

2021.10.07.| Hagyományőrző program Abaújszántón- Állatok világnapja

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül hagyományőrző program valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. Az október 4-i Állatok világnapja egy fontos nap, hiszen ez az alkalom hívja fel a figyelmet az állatvilág jólétének javítására, az ezzel kapcsolatos problémákra. Az állatok világnapja jó alkalmat kínál, hogy a gyermekek megismerkedjenek az állatvilággal, az állatgondozás szabályaival, valamint játék és alkotás során szerezzenek új ismereteket és élményeket. A gyermekeknek bemutattam egy videót, amelynek segítségével nagyon sok állattal ismerkedhettek meg. Mindenki elmondta, hogy otthon milyen állataik vannak és kinek mi a kedvenc állata, majd a foglalkozás végén mindenki színezett egy általa választott állatot.

2021.10.07.| Hagyományőrző rendezvény Szendrőládon: Szent Mihály napi hagyományok

A bevezető beszélgetésen elmeséltük a résztvevőknek, hogy szeptember 29. Szent Mihály napja. E nappal kezdődött az úgynevezett kis farsang ideje, a lakodalmazások őszi időszaka, ami Katalin napjáig (november 25.) tartott. Ezután egy kisfilmet tekintettünk meg, amelyben szó volt arról is, hogy ez a nap a gazdasági év fordulója. A pásztorok ilyenkor adtak számot a rájuk bízott jószágokról. A hagyomány szerint Szent György napkor legelőre hajtott állatokat Mihály napján hajtották vissza a falvakba. Ezért ekkor számoltatták el, szegődtették újra a pásztorokat, ekkor fizették ki őket. A gyerekekkel a teraszon szerepjátékokkal vásári forgatagot mutattunk be, sor került a népi mondókák, versek, dalok hangszeres kíséretére is. Közben megsült a finom házi pizza is, amivel felnőtteket és diákokat vendégeltünk meg egy pohár tea kíséretében. Az uzsonna közepette nosztalgiázó beszélgetés re is sort került az anyukákkal. Itt a hagyományhoz kapcsolódó babonákat is bemutattuk.