EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.08.31.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón- Kommunikáció

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül prevenciós foglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek és szülő részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai foglalkozáson a szülő-gyermek közötti megfelelő kommunikáció volt a téma. Alapvető probléma, hogy a gyerek és a felnőtt kapcsolatában sokáig más a kommunikáció jelzésrendszere. A gyermek megértéséhez kell az empátia képessége és a készség e képesség alkalmazására, vagyis figyelem, türelem, próbálkozó foglalkozás a gyerekkel, bizonyos megnyilvánulások tartós követése és problémaként kezelése. Amikor egy gyermeket elragadnak az érzései, akkor semmire sem tud odafigyelni. Sem tanácsot, sem vigasztalást, sem építő kritikát nem tud elfogadni. Ilyenkor megértésre van egyedül szüksége, arra, hogy a szülő mellette álljon, és pontosan értse, mi játszódik le a benne.

2021.08.30.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Véradás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Egészséges életmód program foglalkozás valósult meg az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható, csak véradással pótolható. A hazai egészségügyi intézmények ellátása éves szinten nagyságrendileg 390 000 véradással biztosítható, így a folyamatos, biztonságos ellátáshoz napi 1600-1800 véradóra van szükség. Így a foglalkozás keretein belül beszélgettünk a véradás fontosságáról, majd átbeszéltük a véradás feltételeit is, így mindenki megtudta, hogy alkalmas-e arra, hogy véradó legyen.

2021.08.27.| Családi délután Abaújszántón- Iskolakezdés

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül családi délután valósult meg a programba bevont gyermekek és felnőttek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A délután folyamán sokat beszélgettünk a közelgő iskolakezdésről. Lacika most kezdi az iskolát. Az általános iskola elkezdése komoly fejlődési mérföldkő a gyermek és a család életében. A leendő elsősöket fel kell készíteni a változásokra. A felkészülés első lépése, melyet sokan elfelejtenek, általánosságban elmagyarázni, mit is jelent az iskola, miről szól, miért kell oda járni. Így a többi gyermek jó tanácsokkal látta el őt. A gyermekek rajzolhattak, kártyázhattak. A foglalkozás végéhez közeledve a gyermekek nyári élményeit hallgattuk meg. Több gyermeknek is az alapítvány által rendezett tábor volt a legszebb élménye.

2021.08.27.| Hagyományőrző rendezvény Szendrőládon: Cigány hagyományok – ének, zene, tánc

A tánc, az éneklés, a zene nagyon fontos szerepet játszik a romák életében. Valamennyi szeretete egész kisgyermekkorban kezdődik és végigkíséri a roma embert az életén. Rendezvényeinken próbálunk minél nagyobb hangsúlyt fektetni a hagyományok felelevenítésére, megtartására, ezért a szabadidős programunkon, hagyományőrző rendezvény keretében felnőttek zenéltek, énekeltek nekünk. A zene és a tánc szervesen kötődik a romák mindennapjaihoz, végigkíséri életüket, fontos szerepet tölt be gondolkodásuk, világlátásuk kialakításában. Jellemző rájuk, hogy érzelmeiket zenében, táncban fejezik ki. Egy nagyon jó hangulatú összejövetelt sikerült összehoznunk, melyet a felnőttek és gyerekek egyaránt nagyon élveztek.

2021.08.26.| Szülői klub Abaújszántón- Otthoni elsősegélynyújtás

A projekt keretein belül az otthoni elsősegélynyújtásról beszélgettünk a foglalkozáson részt vevővel. A foglalkozás során világossá vált, hogy az alapvető elsősegélynyújtással mindenki tisztában van, mégis ha vészhelyzet van, akkor nem biztos, hogy azonnal alkalmazni tudják a legegyszerűbb szabályokat. Érdemes felkészülni rá, hogy ne essünk pánikba, ha szükség van a segítségünkre.Mindenkinél előfordult már, hogy megsérült valaki a környezetében és ilyenkor nem mindig tudják, hogy mit is kellene tenni. Az alapvető elsősegélynyújtás legfontosabb feladata, hogy elhárítsuk az életveszélyt, de természetesen a legelső feladataink között kell szerepelnie, hogy megfelelő orvosi segítséget hívjunk a sérülthöz. Természetesen vannak olyan jellegű sérülések, amelyet megfelelő módszerekkel otthon is kezelhetünk. A foglalkozáson a legtöbbször előforduló sérülésekről, és azok helyes kezeléséről beszélgettünk, mint például az égési sérülés, sebek kezelése, ficam vagy törés helyes ellátása.

2021.08.26.| Egészséges életmód program Szendrőládon: Éljünk egészségesen!

A foglalkozáson kitűztük annak célját, ami az egészséges életre nevelés, az egészség megtartására, megerősítésére történő felkészítés. A szülőknek fontos, hogy tartsák szem előtt a gyermekeik korosztályára jellemző fiziológiai, életkori sajátosságokat, s annak figyelembe vételével tervezzék a nevelési-, gondozási tevékenységeiket, a mozgásigény kielégítésének feltételeit, az egészség védelmét Célunk az egészséges életmód, betegségmegelőzés és egészségmegőrzés szokásainak megalapozása, a mozgásigény kielégítése, és a testi képességek fejlesztése. A gyermekek egészségének védelme, edzése, óvása, megőrzése. Fontos a környezet védelméhez kapcsolódó szokások kialakítása.

Beszélgettünk az egészségfejlesztés területeiről, egészséges táplálkozásról, a rendszeres, mindennapos testnevelés fontosságáról, a személyi higiéné, a testi és lelki egészség fejlesztéséről, viselkedési függőségekről, a szenvedélybetegségekhez vezető szerek fogyasztásának megelőzéséről, a bántalmazásról, az erőszak- valamint a baleset megelőzésről és az elsősegélynyújtásról.

Mindezek olyan ismeretek, melyeket minden szülőnek tudnia kell, s a mindennapokban ezeket figyelembe véve kell megterveznie a család életét. Jó hangulatú, ismeretekben bővelkedő, eredményes foglalkozást zártunk.

2021.08.25.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón – Dohányzás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-00009 projekt keretén belül prevenciós foglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozáson a dohányzás volt a téma. A dohányzás feltehetően a legtöbb esetben már gyerekkorban elkezdődik. A kutatások szerint az Egyesült Államokban és Európa nagy részén a rendszeres dohányzás jellemzően 15 és 16 éves kor között alakul ki, így nagyon fontos, hogy minél hamarabb beszéljünk a gyermekekkel a dohányzás káros hatásairól. A dohányzásnak számos káros hatása van, amelyekről beszélgettünk a gyermekekkel, majd bemutattam nekik egy ppt-t, illetve több videót is megnéztünk ezzel kapcsolatban.

2021.08.25.| Családi délután Ináncson

A nyári időt kihasználva továbbra is a focipálya adott otthont a rendezvényünk helyszínének. A gyerekek aszfaltkrétát használva rajzolhattak kedvük szerint, majd ezt kihasználva köröket rajzolva célba dobásra volt lehetőség egy vizes szivaccsal, mely körök különböző számot tartalmaztak. Mivel nagyon tetszett a gyerekeknek a célba dobás, ezért vödörbe kislabdát célozva folytattuk a dobásokat. Ez a játék fejleszti a figyelem és koncentrációs képességet. A dobásokért pontokat kaptak, aki a legtöbb pontszámot összegyűjtötte, édességgel jutalmaztuk. Nagyon élvezték a feladatot a gyerekek, kérték, hogy gyakrabban legyen ilyen.

A rendezvény végén dinnyével kínáltuk meg a résztvevőket.

2021.08.25.| Klubfoglalkozás Szendrőládon: Tudatos, tervezett gazdálkodás

A foglalkozás során megbeszéltük, hogy a gazdálkodási funkció azt fejezi ki, hogy a családtagok, háztartásban élők közösen jövedelmet szereznek, s azt együttesen használják fel annak érdekében, hogy a családtagok szükségletét kielégítsék. Ez a funkció biztosítja, hogy a családtagok éljenek és jól élhessenek. A családi költségvetés: pedig egy pénzügyi terv, amely az adott időszakra vonatkozóan a bevételeket és kiadásokat állítja szembe egymással, s ennek egyensúlyát kell biztosítani. Cél, hogy a családon belül működjenek az alábbiak:

  • a család legfontosabb bevételeinek és kiadásainak megismerése
  • a költségvetési egyensúly szerepének felismerése és tudatosítása
  • pénzügyi fogalmak tisztázása, pontosítása, alkalmazása, szókincsbővítés
  • a pénzügyi tudatosság ébresztése és fejlesztése
  • a családi és saját pénzügyek iránti felelősség tudatosítása.

A foglalkozás feladatai: meglévő ismeretek aktívvá tétele, új ismeretek közlése, attitűdformálás: nyitott, pozitív hozzáállás a pénzügyekhez, s a gyerekek is váljanak a családi gazdálkodás tudatos és értő résztvevőjévé. A téma komolyságának ellenére is vidám hangulatban telt a délután, az anyukák saját történeteikkel tették színesebbé.

2021.08.24.| Prevenciós program – Párkapcsolati probléma

A prevenciós program keretein belül a foglalkozáson a párkapcsolati problémákról, az iskolai, és a családon belüli erőszakról, bántalmazásról folytattunk interaktív beszélgetést a projektbe bevont szülővel. A téma kapcsán felmerült kérdéseket közösen dolgoztuk fel. A párkapcsolati probléma különböző fajtáit is érintettük, szó esett a konkrét problémák kezeléséről, mitől alakulhat ki egy pár elidegenedése, hogyan válik valaki hűtlenné, és mit lehet tenni, ha a megcsalás már bekövetkezett. A foglalkozás során kiderült, hogy majdnem mindenkit érint a bántalmazás valamilyen formája is, ha nem is testileg, de lelki bántalmazás már mindenkivel előfordult akár a családban, akár az iskolában. Ez is elég súlyos probléma, melyet tudni kell kezelni, és megelőzni. Ez egy nagyon érzékeny téma, melyről nem szeret senki megnyilvánulni, köteléknek, és bizalomnak kell ahhoz kialakulni, hogy őszintén beszéljenek a családon belüli erőszakról.