EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.12.02.| Képességfejlesztés Szendrőládon- Téli mondókák, versek, dalok

A téli ünnepkör számtalan lehetőséget kínál a gyermekek meglévő képességeinek fejlesztésére. Ezen a délutánon a mikuláshoz kapcsolódó kreatív tevékenységekkel foglalkoztunk: kicsi mikulásfejet készítettünk nyírással, ragasztással, színezéssel. A manuális tevékenységek kiválóan fejlesztik a gyerekek számos képességét. Közben jó alkalom volt a télapó versek és dalok tanulgatására is. Gyermekeink már nagyon várják a Télapót, ezért mindenki szívesen tanulgatja a hozzá kapcsolódó verseket, mondókákat. Ezek tanulása általában közösen történik. A dalok megtanulásában pedig az internet segített ismét.

2021.12.02.| Szülői klub Ináncson-szülői tanácsadás

A projektbe bevont családok részére szülői klubfoglalkozást tartottam, melyre sajnos sokan nem jöttek el, mert nagyon sokan megbetegedtek. Egy anyuka jelent meg, így a klubfoglalkozást szülői tanácsadás keretében folytattam. Átbeszéltük hogyan és miben tudnám segíteni. Nagyon nyíltan beszélt arról, hogy sajnos nincs „Én ideje”, minden szabadidejét a családja és gyermekei nevelése tölti ki.

Próbáltam tanácsokkal ellátni és elmondani, hogy milyen fontos az a minőségi, saját magával töltött idő, hogy ne égjen ki, nőnek érezze magát, hogy rendezze gondolatait, hogy elégedettebbnek érezze magát, hogy tudja elengedni azt, ami már nem szolgálja. Nagyon jó kis kötetlen beszélgetés volt és úgy érzem megértette, hogy minden ember életében fontos az a bizonyos „Énidő”.

2021.12.02.| Klubfoglalkozás Abaújszántón-Népdalok

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül klubfoglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai klubfoglalkozás alkalmával a gyermekekkel megismertettem a népdalokat. A foglalkozás megkezdése előtt beszélgettünk minden gyermekkel arról, hogy milyen volt a napjuk. Ezután először a népdalok technikai tudnivalóival ismerkedtek meg a gyermekek, többek között ismertettem a népdalok két csoportját, majd a két csoportra osztott népdalok külön stílusjegyeit, jellemzőit egyaránt. Az elméleti rész ismertetése után a gyermekekkel megtanultunk néhány, a gyermekek által választott népdalt.

2021.12.02.| Klubfoglalkozás Abaújszántón-Kreatív foglalkozás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül klubfoglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai foglalkozáson a gyermekekkel kreatív foglalkozást tartottunk. A feladat egy Mikulás arc elkészítése volt papírból. A gyermekek először megrajzolták az adott formákat, aztán kivágták, majd a megfelelő helyeken összeragasztották azokat, így kaptak egy Mikulás arcot. Az előkészületek alatt a gyermekekkel beszélgettünk arról, kinek milyen napja volt ma az iskolában. Beszélgettünk a jegyeikről is, kinek miből kell javítania a félév előtt. A beszélgetés és kreatívkodás közben zenét hallgattunk, amiket a gyermekek jókedvűen énekeltek.

2021.12.02.| Prevenciós foglalkozás Ináncson-gyakori karácsonyi balesetek megelőzése

A karácsonyi ünnepekre való készülődés közepette, fontosnak tartottam a karácsonykor gyakran előforduló balesetek megelőzéséről beszélni annak érdekében, hogy a családi ünnep nehogy tragédiába torkolljon. Megbeszéltük hogyan előzhetjük meg a leggyakrabban előforduló baleseteket. Karácsonyfa díszítéskor mindig ügyeljünk arra, hogy ha létrára, székre állunk, nehogy elcsússzon, felboruljon. A fényfüzért mindig ellenőrizzük, sérültet ne rakjunk fel az áramütés megelőzése miatt. Az adventi koszorún meggyújtott gyertyát soha ne hagyjuk égve, ha elmegyünk otthonról, illetve áramtalanítsuk éjszakára a fényfüzért is a tűzveszély miatt. A konyhában is előfordulhatnak balesetek, pl. forró ételt soha ne tegyünk a földre, főleg, ahol kúszó-mászó csecsemő van, a forrázás-égési sérülések veszélye miatt. Nagyon fontos az is, hogy mivel a kisgyermek előszeretettel vesz a szájába mindent, ellenőrizzük az ajándékokat biztonság szempontjából a fulladás veszélye miatt. De a főzéshez használt alapanyagok frissességére is figyelni kell, nehogy a nagy étkezések kapcsán ételmérgezést kapjunk. Valamint nagyon ajánlott otthonra egy poroltó készülék is.

2021.12.01.| Tanulás segítése Szendrőládon- Egyénre szabott feladatmegoldás

A foglalkozáson 7 gyerek vett részt, egy óvodás kislány, öt alsótagozatos és egy ötödik osztályos gyermek. A gyerekekkel szokás szerint először megbeszéltük az aktuális feladatokat, felmértem az igényeket, ki milyen segítségre szorul az iskolai tananyaggal kapcsolatban. A legkisebb óvodás kislány térlátását, formaészlelését fejlesztettem játékos, rajzolós feladatokkal. Nagyon ügyesen, szinte önállóan dolgozott végig a foglalkozás ideje alatt. Az alsós gyerekekkel szövegértési feladatsort csináltunk közösen, majd az elsős és másodikos gyerekekkel a betűk írását, a helyes betűkapcsolásokat gyakoroltuk. Egy harmadikos kislánnyal látószögnövelő olvasásgyakorlatokat végeztem, nagyon nehezen megy neki az olvasás. Az ötödikes kislány matematikából szorult segítségre, az írásbeli kivonást gyakoroltuk.

2021.12.01.| Egészséges életmód program Abaújszántó- Túlsúly veszélyei

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül egészséges életmód program valósult meg a programba bevont szülő részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai alkalommal sajnos csak egy szülő jött el a foglalkozásra. A foglalkozás témája a túlsúly veszélyei voltak. Az említett szülővel beszélgettünk arról, hogy az elhízás milyen veszélyeket rejt az emberi szervezetre nézve. Túlsúlyosság esetén többszörösére nő az olyan szövődmények kialakulásának kockázata, mint a cukorbetegség / diabétesz, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek vagy a stroke előfordulása. Beszélgettünk arról is, hogyan alakulhat ki az elhízás az embereknél, majd tanácsokat adtam neki, hogyan tudnak minél egészségesebben étkezni.

2021.12.01.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Kreatív foglalkozás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül klubfoglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A gyermekek nagyon szeretik, amikor kreatív foglalkozást tartok nekik, így a mai alkalommal is ez volt a program. Egy nagyon ötletes díszt készítettünk a mai napon. Színes papírból fenyőfa formát és díszeket vágtak ki, ezeket összeragasztották, majd egy WC-papír gurigába illesztették azokat. Miközben dolgoztak, beszélgettünk arról, milyen napjuk volt, mi történt az iskolában. A gyermekek nagyon élvezték a programot, mindenki lelkesen csinálta sorban a feladatokat és a végén nagyon örültek neki, milyen szép díszt készítettek és örömmel vitték haza a szüleiknek megmutatni.

2021.12.01.| Egészséges életmód program Ináncson

A hónap első foglalkozása a tornázással telt. Több alkalommal panaszkodtak az anyukák, hogy nagyon szeretnének kicsit mozogni, de otthon egyedül nincs kedvük. Szükségük lenne társaságra, aki motiválja Őket. Igaz heti 1 alkalommal van zumba foglalkozás a településen, de az a kora esti órákban van, amikor otthon vannak a gyerekek, így akkor már nem tudnak elmenni otthonról.

Ezért találtuk ki azt, hogy laptop segítségével az interneten található ingyenes videók közül tornáztunk egyre. Szeretnénk a továbbiakban rendszeres alkalmakat szervezni, arra, hogy az anyukák közösen tudjanak mozogni, ezáltal testileg és lelkileg felfrissülve a szürke hétköznapokon.

2021.11.29.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón- Korai gyermekvállalás

A mai foglalkozás alkalmával a szülőkkel a korai gyermekvállalás volt a téma. Beszélgettünk arról, hogy szerintük milyen okai lehetnek, hogy valaki nagyon fiatalon vállaljon gyermeket. Befolyásoló tényező az iskolai végzettség és ezzel összefüggésben a család anyagi helyzete. A fogamzásgátlási módszerek hiányos ismerete és a fogamzásszabályozás magas ára mellett, az elmúlt évtizedekben a szexuális élet kezdete egyre korábbi életkorra tolódott. Beszélgettünk arról is, hogy ennek milyen hátrányai lehetnek akár a saját gyermekeikre nézve is, illetve arról, hogyan tudják megelőzni, hogy esetleg a saját gyermekük túl korán vállaljon gyermeket. Az asszonyok közül többen is fiatalon vállaltak gyermeket, így nem állt távol tőlük ez a téma.

2021.11.29.| Szülői klubfoglalkozás Ináncson

A projektbe bevont családok részére szülői klub foglalkozást tartottam, melyre sajnos sokan nem jöttek el, mert ebben a megfázásos időszakban nagyon sokan megbetegedtek. Egy anyuka jelent meg gyermekeivel, így a klubfoglalkozást szülői tanácsadás keretében folytattam. Klárával átbeszéltem miben tudnám őt és családját segíteni. Amíg mi beszélgettünk addig a gyermekei rajzoltak. Klára szeretné, ha ő és a projektbe bevont gyermekei olyan élményekkel gazdagodnának, melyet ő és a férje nem igazán tudnak biztosítani nekik mivel anyagi helyzetük nem, engedi ezt meg. Átbeszéltük, hogyan tudnának otthon is élményeket szerezni gyermekeiknek kevés pénzből, mint például közös játékok, labdázás, rajzolás. Fontosnak tartottam megemlíteni, hogy gyermekeikről folyamatosan érdeklődjenek az iskolában, óvodában, mindig kérdezzék meg hogyan telt a napjuk, volt e valami rendkívüli, amit közösen átbeszélhetnek ezzel is fejlesztve a kommunikációs képességüket.

2021.11.25.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- D-vitamin jelentősége

Az őszi – téli nyirkos, hideg időszak a felső légúti megbetegedések ideje. A jelenlévő szülőkkel megbeszéltük mit tehetünk a saját és gyermekeink immunrendszerének erősítéséért megelőzve ezzel a gyakori megfázásokat. Felhívtam a figyelmet a D vitamin adagolás fontosságára az őszi-táli napfényszegény időszakban. A D vitamin egyike a zsírban oldódó vitaminoknak, de feladata nem csak az egészséges csontanyagcsere megtartása, hanem jótékonyan befolyásolja az immunrendszer működését, sőt a szív érrendszeri problémák a daganatos megbetegedések és a cukorbetegség is összekapcsolható a D vitaminhiánnyal. Megbeszéltük, hogy a táplálékok közül fontos a tej, tejtermékek, hal tojás fogyasztása, mert ezek fontos D vitamin források.

2021.11.25.| Hagyományőrzés Ináncson- Advent

A programba bevont családokkal a mai hagyományőrző programon az Adventhez kapcsolódó ünnepkörről beszélgettünk, közben adventi koszorút készítettünk. Nagy volt az érdeklődés a program iránt, mely öröm volt számunkra. Sok új dolgot és hagyományt ismerhettünk meg beszélgetés közben.

Szomorúan tapasztaltuk, hogy a családok az advent jelentését és az adventi készülődés hagyományát nem ismerték, annyit tudtak, hogy gyertyát kell gyújtani. Az internet és a saját tapasztalatainak, tudásunk segítségével igyekeztünk minél több információt megosztani az anyukákkal.

Reméljük, hogy ebben az évben a családokban 1-1 új hagyomány is bevezetésre kerül a következő néhány hétben.

2021.11.25.| Hagyományőrzés Abaújszántón- Advent

A gyermekekkel a mai téma advent első vasárnapja volt. A gyermekeknek egy olyan kérdést tettem fel elsőként, hogy melyik az a nagy ünnep, amely lassan közeledik. Jött is a válasz, hogy a karácsony. Beszélgettünk arról, hogy milyen időszak előzi meg a karácsonyt és ügyesen mondta az egyik gyermek az adventi koszorút. Megbeszéltük, hogy ezen a koszorún általában milyen színűek a gyertyák és melyik milyen jelentéssel bír. Elmondtam nekik, hogy most melyik napra esik advent első vasárnapja. Megbeszéltük, hogy mindig vasárnap kell meggyújtani a koszorún a gyertyát. Elmondták, hogy otthon van nekik is ilyen koszorú és szoktak ők is készíteni, díszíteni és azt is hozzátették, hogy az iskolában is készítettek már.

2021.11.25.| Szülői klub Szendrőládon- Az alkohol káros hatása

A program keretén belül szerettük volna bemutatni az anyukáknak az alkohol káros, tudatromboló hatását. A foglalkozást egy felvilágosító kisfilm vetítésével kezdtük, majd megbeszéltük a látottakat. Rövid idő múlva megnyíltak, felszabadultan mesélték saját tapasztalataikat, „élményeiket”. Sajnos nagyon sok család életét teszi tönkre az alkohol. Nem egy esetben az apa mellett az anyuka is fogyasztja, így a gyermek élete nem elfogadható.  A filmvetítés után a szülők különböző szerepjátékokkal mutatták be „tapasztalataikat.” Nyilván vannak szülők, akik elítélik az alkohol mértéktelen fogyasztását, hisz nagyon sok negatív példa van előttük. Döbbenet, hogy minden családban van alkoholista! Sok esetben a szülő természetesnek veszi, hogy iskoláskorú gyermeke megkóstolja (fogyasztja) az alkohol tartalmú italokat.

A foglalkozás során megbeszéltük, hogy mennyivel nyugodtabb élete van annak, akinek szülei, párja stb. nem az alkohol kábító mámorában él, s az anyagi helyzet is sokkal jobb ezekben a családoknál, könnyebben készíthető költségvetés, beosztás. A szerepjátékoknak köszönhetően nagyon jó hangulat uralkodott a foglalkozáson. Bízunk az eredményességben is!

2021.11.24.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Társasjáték

Amikor a gyermekek megérkeztek a foglalkozásra eléggé lehangoltak voltak és fáradtak is. Hosszú napjuk volt az iskolában és dolgozatot is írtak. Így a foglalkozáson társasjátékokat játszottunk, többek között az egyik nagy kedvencüket, a Twistert. A gyermekekre nézve számos pozitív hatása van a társasjátékoknak. Ha nem hagyjuk állandóan nyerni a gyermeket, azzal megtanítjuk neki a küzdeni tudást, azt, hogy nem mindig alakulnak tökéletesen a dolgok, és erre nem hiszti, vagy az akaratosság a válaszreakció, hanem az újrakezdés, az új esély. A szabályok betartásával pedig a gyermekek megtanulják, hogy bizonyos dolgok szabályrendszerben működnek, ezért később nem fogják minden szabály létjogosultságát megkérdőjelezni, hanem jó eséllyel be fogják őket tartani.