EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.08.12.| Egészséges életmód Abaújszántón- mentálhigiéné

Egészséges életmód program keretén belül a mentálhigiéné témaköre került feldolgozásra a projektbe bevont gyermekek számára. Napjainkban egyre nagyobb figyelem övezi a mentális egészség témakörét, hiszen lelkiállapotunk nagymértékben meghatározza mindennapi életminőségünket. 

Beszélgetést folytattunk, megbeszéltük a mentálhigiéné fogalmát, mit jelent; a testi, a lelki, és a mentális egészségről beszélgettünk, és arról is, hogy ez a három mennyire fontos, és szoros kapcsolatban van egymással. Előadás keretén belül prezentáltam, hogy a gyerekek nagy része könnyedén veszi az akadályokat, és hamar alkalmazkodik. Vannak olyanok is azonban, akik szenvednek, a szorongó gyermekek még szorongóbbá válhatnak, mely akár hisztivé, daccá is fokozódhat. Ők lehetnek később azok, akik mindent megtesznek azért, hogy foglalkozzanak velük, és minél többet otthon lehessenek (például fáj a hasuk, vagy hányingerük van, melyet sok esetben csak kitalálnak jó ürügyként).

Úgy gondolom, hogy fontos életmódjukban, hogy rendszeresen jelen legyen a zene, a játék és a mozgás. A kiegyensúlyozott gyermeki fejlődéshez elengedhetetlenül fontos a napi több órányi kötetlen játék, szabad levegőn való mozgás, és a szülő támogató jelenléte, szeretete.

A gyermekekkel éppen ezért érdemes minél korábban megtanítani olyan stresszkezelő, szorongásoldó technikákat, melyeket később önállóan is használni tudnak.

Kifejezetten fontos a megelőzés. Már akkor el kell kezdeni megtanítani a hatékony stresszoldást a gyermekeknek, amikor még nem is igazán éri őket stressz.

2021.08.12.| Klubfoglalkozás Szendrőládon- Régi nyári hagyományok

A foglalkozásokon is nagy gondot fordítunk a hagyományok ápolására, megemlékezésekre.  A hagyományőrzés napjainkban általában a népszokások megismerésével kezdődik, majd pedig ezek közül szoktuk kiválasztani azokat, melyekkel foglalkozni szeretnének. Ezen a nyári napon a régi nyári munkák és a munkákhoz kapcsolódó szokások kerültek szóba. Mindenkinek volt egy-egy kedves emléke a múltból. Sokan jártak földekre dolgozni, mások az erdőben gyűjtögettek. A beszélgetés során régi dalok és énekek is felidéződtek, amelyeket egy-egy anyuka be is mutatott. Mulatságos történeteket is elmeséltek egymásnak, amelyből egy kötetlen beszélgetés is kikerekedett.

2021.08.12.| Egészségnap Ináncson

Az egészségnapon a résztvevő szülők gyermekeikkel közösen játszhattak labda és ügyességi játékokat. A szülőkkel a cukorbetegség figyelemfelhívó tüneteiről beszélgettünk, valamint arról, hogy a betegég kezdetben tünetszegény, éppen ezért nehezen felismerhető. Megbeszéltük a rendszeres vércukor ellenőrzés fontosságát, amire az egészségnapon sor is kerülhetett. Mindenki élt is a lehetőséggel, még a gyermek sem riadtak vissza az apró szúrástól. Szó esett  az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség megkülönböztetéséről és arról, hogy milyen fontos szerepet játszik helyes táplálkozás és a sok mozgás a betegség kialakulásának megelőzésében.

2021.08.11.| Szülői klub Abaújszántón- Önelfogadás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül szülői tanácsadás valósult meg a programba bevont szülő részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. Hajnival a központi téma az önelfogadás volt. Az önelfogadás nem csak a sikeres élethez nélkülözhetetlen, hanem egészségünk megőrzéséhez is. A lelki egészség nem velünk született tehetség eredménye, sem egy életünk során elért fix állapot, hanem folyamatos cselekvés, életforma, melynek jelentős mérföldköve, hogy értékeljük és elfogadjuk magunkat. Fontos tudatosítanunk magunkban, hogy nem vagyunk a külső körülmények áldozatai, a fizikai elváltozásaink, betegségeink is a megbomlott belső egyensúlyból fakadhatnak. Hajni a foglalkozás végén egy tesztet is kitöltött ezzel kapcsolatban.

2021.08.11.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Kreatív foglalkozás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Klubfoglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás alkalmával a gyermekek egy plakátot készítettek. Színes, vastag szivacs anyagból vágtak ki lufikat, illetve a saját fotóikat, és ezeket ragasztottak a plakátra. Mindenki nagyon élvezte a foglalkozást, sokat nevettünk és közben a gyermekek kreativitása is fejlődött. A kreativitás olyan képesség, készség, amely a mindennapi életünket könnyebbé teszi. Hiszen, ha minden helyzetben gyorsan kapcsolunk, eszünkbe jut egy jó ötlet, hamar találunk megoldást a gondjainkra. A kreativitás pedig – különösen a fogékony kisgyermekkorban – fejleszthető. A szülőknek azért sincs könnyű dolga, mivel a napjainkban felnövő generáció a legtöbb dolgot készen kapja.

2021.08.10.| Szülői klub Szendrőládon- Háztartásvezetés, élelmiszerhigiénia

A nyári meleget és a friss tápanyagokat a baktériumok is kedvelik, ezért fokozottan ügyelnünk kell a főzés és tárolás körüli higiéniára.  Élelmiszer eredetű megbetegedéseket az elfogyasztott ételben lévő baktériumok, vírusok, méreganyagok okoznak. A foglalkozást a leggyakrabban előforduló élelmiszerek csoportosításával kezdtük, a tárolás szempontjából legfontosabb jellemzőikről kaptak információkat. A foglalkozás célja az volt, hogy háztartási ismereteiket bővítsük, kiemelve az élelmiszerekkel kapcsolatos tudásukat. Hogyan kell helyesen tárolni azokat, hogy minőségüket minél hosszabb ideig megtartsák. A helyes ételtárolással, csomagolással a fertőzésveszély is elkerülhető. A nyári meleget és a friss tápanyagokat a baktériumok is kedvelik, ezért fokozottan ügyelnünk kell a főzés és tárolás körüli higiéniára.Nyáron különösen figyelni kell a hús- és baromfitermékek, valamint a nyers tojást tartalmazó élelmiszerek megfelelő előkészítésére, kezelésére, tárolására. Veszélyforrás minden hűtést igénylő, gyorsan romló élelmiszer is, például a tej, tejtermékek.

2021.08.09.| Szülői klub Abaújszántón- Receptcsere

Szülői klubfoglalkozás alkalmával az egészséges ételekről beszélgettünk. A programba bevont családok interaktív beszélgetés során szerezhettek új ismereteket, praktikákat tanulhattak egymástól, hiszen a foglalkozás fő témája a főzés, és az étkezés volt. Recepteket cseréltek egymással, olyan technikákat mutattak be, melyeket otthon is könnyen alkalmazhatnak. Szempont volt a foglalkozás során, hogy főként olyan ételeket mutassanak be, melyek alapanyagai a kertben is megtalálhatóak, vagy olcsók és könnyen beszerezhetőek. Igazán sokszínű, és különleges ételekről esett szó a foglalkozás során.
A klubfoglalkozás célja a közösségi élet összetartóbbá, szenesebbé tétele, egészséges életforma megismertetése volt.

2021.08.05.| Prevenciós foglalkozás Szendrőládon:A szenvedélybetegségekről

Ez a prevenciós foglalkozás a még nem érintett felnőtteket, fiatalokat célozza meg. A kortárshatásra és a hitelességre alapozva ad valós információkat a szenvedélybetegség kialakulásáról és következményeiről. Egy felépült szenvedélybeteg élettörténetén keresztül mutatjuk be az előzményeket, a család és a kortársak szerepét a szenvedélybetegség kialakulásában. Sajnos, mindenki személyesen ismer olyan embert, fiatalt, akitől első kézből kaphat valós és hiteles információkat az alkohol és drog használatának, problémáiról. Mindez fontos a szülőknek, hiszen olyan környezetben élünk, ahol gyermekeinket félteni, óvni kell a külvilág számos hatásától. különösen igaz ez a szünidőben. A gyermekek számára a vakáció a gondtalan időtöltést jelenti. Élvezik a szabadságot, a kint tartózkodást, ám sajnos ilyenkor rengeteg iskolás sokat van egyedül. Hosszabb-rövidebb időre kikerülnek a szülői felügyelet alól, ami számos veszélyhelyzetet hord magában. Fel kell készíteni a gyermekeket arra, hogy mire ügyeljenek, ne fogadjanak el, ne próbáljanak ki különböző szereket! A foglalkozáson az anyukák örömmel vettek részt, s együtt vidám beszélgetést, prevenciós foglalkozást tartottunk. Bízunk abban, hogy sikerül gyermekeiket megtartani a helyes úton.

2021.08.05.| Családi délután Inácson

A projektben résztvevő családok számára tartottunk családi délután, a gyerekek már várták a soron következő közös délután. A korábban tartott rendezvényhez hasonlóan most is igénybe vehették a rendelkezésre álló kinti játékokat, illetve a nagy népszerűségnek örvendő „óriás buborékfújót”, illetve a vízibombát is. A mai napra több társasjátékkal készültünk a kicsik és nagyok számára egyaránt. A társasjáték során több olyan készségük, képességük fejlődik, mely fontos szerepet játszik életük során (pl. társas kommunikáció, szabálykövetés, kudarctűrő képesség). A társasjátékok segítik a gyermeket abban, hogy megtanuljanak előre gondolkodni. A gyermekek igénylik a szülőkkel való interakciót, és a közös társasjáték olyan élvezetes tevékenység, mely nemcsak a gyermek szellemi fejlődését és társas készségeinek erősítését segíti, hanem erősíti a szülőhöz fűződő viszonyukat is.

2021.08.05.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- Fogszuvasodás megelőzése

A családban problémát jelent a 3 éves gyermek fogszuvasodása, fájó foga, amivel már fogorvoshoz is kellett fordulni. A beszélgetés során kiderültek az okok, a helytelen táplálkozás a túlzott édesség, cukros ivólevek fogyasztása. Megbeszéltük hogyan lehet fokozatosan leszoktatni a gyermeket a túl sok édesség fogyasztásáról, számba vettük az egészséges alternatívákat, a rágás fontosságára külön felhívtam a figyelmet. A fogmosásra nevelés kapcsán szó esett a szülői példamutatásról, az esti fogmosás fontosságáról, a helyes fogmosás technikájáról. Erről videót is megnéztünk az interneten.