EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.07.13. | Készség-és képességfejlesztés Szendrőládon: Kommunikáció és rajzkészség fejlesztése társasjátékokkal

Az Activity Junior társasjáték a népszerű Activity gyerekeknek készült változata. Szavakat kell kitalálniuk, amiket körül kell írni, le kell, rajzolni vagy el kell mutogatni. És mindezt ráadásul időre! Sok-sok nevetés, alapos fejtörés kíséri ezt a játékot.  A foglalkozás célja a tanulási képességek közül elsősorban a verbális és nonverbális kommunikáció fejlesztése volt, de emellett az Activity természetesen játszva fejleszti a rajzkészséget is, a kreativitást is és nem utolsó sorban a gyerekek előadó képessége is sokat javulhat. A társasjátékok lehetőséget biztosítanak a gyerekeknek arra, hogy megtanulják a szabálykövető magatartást és az alkalmazkodóképességük is alakul. A házba járó gyerekeknek nincsenek otthon ilyen jellegű játékaik, melyek segítenék észrevétlenül is képességeik pozitív irányú fejlődését. Ezeket a gyerekeket nemcsak meg kell ismertetni a játékok tárházával, hanem meg is kell tanítani, játszani. Egyelőre irányított játékban képesek huzamosabb ideig, a szabályok betartásával, viszonylag együttműködően játszani. Nagyon tetszett nekik ez a játék, mert könnyedén és vidáman vehettek részt benne.

2021.07.12. | Egészséges Életmód Program Abaújszántón – Önismeret, önértékelés

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Egészséges életmód program foglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az Abaújszántói megvalósítási helyszínen. A gyermekekkel az önismeretről és önértékelésről beszélgettünk. A gyerekek mindig tudnak meglepő kérdéseket feltenni, és ezáltal szeretnék jobban megérteni önmagukat és a körülöttük lévő világot, embereket. Önismeretük ezáltal fejlődik. Az a gyermek, aki kérdéseire nem kap választ, kevés önismerettel fog rendelkezni. Ő bizonytalan lehet döntéseiben, vagy önmaga számára is érthetetlen módon cselekedhet sokszor. Amikor fokozódik a gyermek önismerete, fejlődik érzelmi intelligenciája, kommunikációs készsége, társas képességei, s ezáltal nagyobb esélye lesz a boldog, kiegyensúlyozott életre. A gyermekeknek lehetőségük volt beszámolni legkedveltebb mozgásos tevékenységeikről is, kedvenc szabadtéri játékukról, valamint a szabadban be is mutathatták azokat. A foglalkozás során labdajátékra, ügyességi játékokra is sor került, valamint a trambulinban való ugrálás volt a kedvencük.

2021.07.12. | Klubfoglalkozás Szendrőládon: Közös éneklés, zenélés, hagyományok ápolása

A Házban, a foglalkozásokon is nagy gondot fordítunk a hagyományok ápolására, szülőkkel és gyerekekkel együtt történő megemlékezésekre. A hagyományőrzés napjainkban általában a népszokások megismerésével kezdődik, jelen esetben népzenével történő ismerkedés. Napjainkban gyakori jelenség, hogy a fiatalabb generáció nem ismeri népe dalait, s nem is igazán akarják megismerni, vagy nincs hol megtanulni. Ez a mai délután lehetőséget adott arra, hogy a gyerekek is megismerkedjenek szüleik, nagyszüleik dalaival. Az ének-zene fejlesztő, pozitív hatása mindenki előtt ismert. Ezen a klubfoglalkozáson mind az éneklés, mind a hangszeres zene szerepet kapott. Gyerekek, felnőttek együtt énekeltek, zenéltek.

2021.07.08. | Prevenciós foglalkozás Szendrőládon: A pszichoaktív szerek fogyasztásának megelőzése és csökkentése

A foglalkozáson, – melyen a pszichoaktív szerek fogyasztásával kapcsolatos ismereteket osztottuk meg – a szülők a nyári időszakra való tekintettel, kisebb létszámban vettek. Szerencsére az idő kedvezett a kinti foglalkozásnak, így a jelen lévő gyermekek felügyelettel az udvaron játszhattak, míg az anyukákkal megvitattuk a pszichoaktív szerek – elsősorban a gyógyszerek – káros hatását, fogyasztásának veszélyeit. A pszichoaktív szerekkel kapcsolatos zavarok két csoportra oszthatók: a szer használatának zavarai (dependencia és abúzus) és a szer okozta zavarok (megvonás, és a szer kiváltotta delírium, tartós demencia, tartós amnesztikus zavar, pszichotikus zavar, hangulatzavar, szorongásos zavar, alvászavar). Megbeszéltük, hogy rendszeres fogyasztásnál kialakul a függőség (dependencia), s aki ide eljutott, az képes bármit feláldozni a szer, gyógyszer megszerzése érdekében, ami a családi élet rovására megy. Fontos, hogy szabad idejüket töltsék hasznosan, ami a személyiségfejlődésben is fontos szerepet játszik. Az aktív szabadidős tevékenységek közé tartozhatnak a testmozgás, az alkotás, a művelődés és a társas szórakozás különböző formái. Összegezve: vidám hangulatban, eredményesen telt el a délután.

2021.07.06. | Szülő klub Szendrőládon: Nyári táplálkozás

A beszélgetés témája: a nyári étkezés, zöldségek és gyümölcsök a mindennapi táplálkozásban. Az egészséges táplálkozás ott kezdődik, hogy több friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint halat és szárnyast eszünk és a szénhidrátbevitel csökkentése mellett megpróbáljuk visszaszorítani a sok cukrot, sót és állati zsírt tartalmazó élelmiszereket. Hogy ezt mennyire lehet megvalósítani egy szerényebb jövedelmű nagycsaládnak? Erre próbáltunk választ adni az anyukáknak beszélgető kör formájában, s közben elfogyasztottuk a feltálalt gyümölcsöket. Minden anyuka elmondta saját véleményét és tapasztalatát. Saját bevallásuk szerint nyáron is kevés zöldséget és vitamint esznek, a téli hónapokban ez még negyedére is csökkenhet.

2021.07.05. | Készség- és képességfejlesztés: Nyári papucsok készítése zenéléssel egybekötve

Vakáció van, ezért a játékosságra helyezzük a hangsúlyt a foglalkozásainkon is. Igyekszünk minél több zenei és rajzos tevékenységet bevinni a délutánokba. Mivel a nyár elsősorban a napsütésről és a vízről szól, ezért nyári papucsokat készítettünk: színeztünk, vágtunk. A képek nézegetése, a tervezgetés, a színekkel, formákkal való ismerkedés során lehetőség nyílik számos képesség fejlesztésére.  Ezután elővettük a hangszereket és zenével, zenéléssel folytattuk a napot. Az ilyen jellegű foglalkozás szolgálja a tanulók ön- és társismeretének gazdagodását, segíti az oldottabb és könnyebb kapcsolatépítést és kapcsolatápolást. A Házba járó gyerekek nagyon muzikálisak: minden zenével és tánccal kapcsolatos tevékenység azonnal felkelti az érdeklődésüket.

2021.07.02. | Klubfoglalkozás Szendrőládon: Gyümölcssaláta készítése

A foglalkozáson az egészséges táplálkozás alapjait erősítettük. A gyerekek és a felnőttek közös munkával, friss gyümölcsök felhasználásával készítettek salátát. Beszélgettünk a friss gyümölcsök fogyasztásának jelentőségéről. A foglalkozás fő célja az egészséges életmódra nevelés, az egészség megtartása, megerősítésére való felkészítés. Feladatunk a betegségmegelőzés és egészségmegőrzés szokásainak megalapozása, bemutatásuk, gyakorlati alkalmazásuk. Szerezzenek egészséggel kapcsolatos műveltséget, tájékozottsági szintjük emelkedjen ebben a témában. Az életvitelhez szükséges elemeket, mint a megfelelő táplálkozás tudatosan alkalmazzák. A friss gyümölcsök természetes vitaminforrások, amelyek támogatják egészségünket, erősítik immunrendszerünket.

2021.06.30. | Klubfoglalkozás Szendrőládon: A szabadidő helyes eltöltése

A foglalkozáson a szülők – gyermekeikkel együtt – örömmel vettek részt. Ma is volt anyuka, aki kisebb gyermekét is elhozta magával, hiszen nem tudta megoldani elhelyezését rövid időre sem. Szerencsére az idő kedvezett a kinti foglalkozásnak. Először beszélgettünk arról, hogy ki mivel tölti szívesen a szabadidejét. Megvitattuk, hogy hogyan terelgetik gyermekeiket a minőségi elfoglaltság felé, hogyan szerettetik meg a tanulókkal az olvasást, a játékokat. Fontos, hogy ne üljön a gyermek egész nap a televízió, illetve a számítógép előtt! A szabadidőt aktívan töltsék el úgy, hogy a választott tevékenységnek tevőleges résztvevője, befolyásolója legyen a tanuló. Ez mindig szellemi, gyakran testi erőfeszítéssel, a képességek, készségek mozgósításával jár. A szabadidő aktív felhasználása a személyiségfejlődésben is fontos szerepet játszik. Az aktív szabadidős tevékenységek közé tartozhatnak a testmozgás, az alkotás, a művelődés és a társas szórakozás különböző formái. Vidám hangulatban telt a délután, a beszélgetés, teázás mellett az udvari játékra, medencézésre is szakítottak időt a gyerekek.

2021.06.29. | Prevenciós foglalkozás Szendrőládon: A nyári szünidő veszélyei

A gyermekek számára a vakáció a gondtalan időtöltést jelenti. Élvezik a szabadságot, a kint tartózkodást, ám sajnos ilyenkor rengeteg iskolás sokat van egyedül. Hosszabb-rövidebb időre kikerülnek a szülői felügyelet alól. Ez számos veszélyhelyzetet hord magában. Fel kell készíteni a gyermekeket arra, hogy mire ügyeljen, hogy a balesetet elkerüljék. A nyári vakáció idején a diákok a megszokottól eltérő életritmusban, helyszíneken, megváltozott felügyelettel töltik idejüket. Célunk az, hogy minden könnyedség mellett ők és környezetük felnőtt tagjai ilyenkor is felelősen gondolkodjanak, a balesetet kerüljék el. A beszélgetés során szóba került szinte minden a kullancscsípéstől kezdve a tűzrakási szabályokig, közlekedés közbeni öngondoskodástól a csónakázás veszélyein keresztül a természetes fürdőhelyek használatáig, az idegenekkel történő kapcsolatfelvételtől az átgondolt és felelős internethasználatig.A foglalkozáson az anyukák közül néhányan – gyermekeikkel együtt – örömmel vettek részt a nagy meleg ellenére. Ma is volt anyuka, aki kisebb gyermekét is elhozta magával, hiszen nem tudta megoldani elhelyezését rövid időre sem, de gyerekekkel együtt vidám beszélgetést, prevenciós foglalkozást tartottunk.

2021.06.29. | Egészségnap Abaújszántón- Pihenés és mértékletesség

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Egészségnap valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. Az egészséges életmód alapelvein belül ismerkedtünk meg pihenés és mértékletesség fontosságával. Minél fáradtabb valaki, annál több időre van szüksége ahhoz, hogy egy adott feladatot hibátlanul elvégezzen. mindannyiunknak meg kell aludnunk a szükséges éjszakai alvásunkat. Az egészséges életmód szempontjából a mértékletesség fogalma inkább önmegtartóztatást jelent. Fontos, hogy a gyerekek minél hamarabb megtanulják ezt. Egész nap figyeltünk a helyes étkezésre. Hoztam két kosár palánkot és a gyerekek egymás ellen kosárlabda meccset játszottak. Nagyon jól érezték magukat, nagyon vigyáztak egymásra. A Csillagház udvara a gyerekek hangjától volt zajos. Beszélgettünk a sport és a helyes étkezés fontosságáról. Mindenki elmondta, hogy mit szokott sportolni. A sport nagyon fontos a gyerekek fejlődésében, segít a stressz oldásban és koncentráltabbak lesznek tőle.