EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.11.18.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Ételek legfontosabb összetevői

A gyermekekkel a mai téma az ételek és italok legfontosabb összetevői. Elsősorban beszélgettünk arról, hogy melyek az egészséges és az egészségtelen ételek. Áttértünk arra, hogy mennyire tudatosan és egészségesen táplálkoznak és legtöbben azt mondták, hogy megpróbálnak figyelni rá, hogy sok zöldséget és gyümölcsöt egyenek, aminek én nagyon örültem. Egy picit beszéltünk arról, hogy egy nap hányszor kell étkezni és milyen mennyiségben, hogy érthető legyen nekik az, hogy ezektől kapunk energiát. Elmondtam, hogyha nem rendszeresen és odafigyelve esznek, akkor nem lesz energiájuk a napi teendőkhöz. Beszélgettünk arról, hogy mihez fontos az energia, amit ezekből az ételekből tudnak a szervezetükbe bevinni. Ügyesen válaszoltak, hogy tanulás, tornázás tornaórán, koncentráció stb.

2021.11.18.| Egészséges életmód program Szendrőládon- A játék szerepe a gyermek egészséges fejlődésében

Közösségi rendezvényünkön csak a tanulók vettek részt a járványhelyzetre való tekintettel. Nem sokan voltak, mivel szinte minden család érintett valamilyen szinten a fertőzésben. A foglalkozáson a gyerekekkel különböző játékokat játszottunk annak érdekében, hogy szabad idejüket otthon is megfelelően töltsék el. Olvastunk mesét, játszottunk szerepjátékot, hiszen a játék a gyermek alaptevékenysége, felszabadult tevékenység, örömet szerez, s mint örömforrás összefügg személyiségük fejlődésével. Fontos, hogy tartsuk szem előtt a gyermekek korosztályára jellemző fiziológiai, életkori sajátosságokat, s annak figyelembe vételével tervezzük a nevelési-, gondozási tevékenységeket, az egészség védelmét. Célunk az egészséges életmód, a szabadidő helyes eltöltésének megalapozása, az olvasás szeretetére nevelés, a szövegértés kialakítása, megerősítése.

Mindezek olyan ismeretek, melyeket mindenkinek tudnia kell, s a mindennapokban ezeket figyelembe véve kell megterveznie az iskolán kívüli tevékenységeket.  Jó hangulatú, ismeretekben bővelkedő, eredményes foglalkozást zártunk.

2021.11.17.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Táplálkozás

A táplálkozási szokások gyermekkorban alakulnak ki, ezért rajtunk múlik, hogy a gyermekek megtanulják-e a helyes ételválasztást, milyen ételcsoportokat ismernek meg és részesítenek előnyben, milyen irányba formálódik étkezési módjaik, a felnőttkorát is jellemző étkezési magatartásuk. Ismertettem a gyermekekkel, hogy az ételek összetevője közül melyek azok, amelyek a legfontosabbak a fejlődő szervezetük számára. Beszélgettünk a gyermekekkel arról is, hogy milyen egészséges ételek vannak, melyeket ők is szeretnek, illetve ötleteket is adtam nekik. Emellett felhívtam a figyelmüket arra is, hogy milyen fontos a napi folyadékbevitel, a melyet nem cukros üdítőkkel, hanem vízzel célszerű pótolni.

2021.11.17.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Mozgás

A szülőkkel beszélgettünk a mozgás fontosságáról, annak jótékony hatásairól. A sport nagyon fontos az egészségünk megőrzése, a betegségek megelőzése és az elhízás elkerülése érdekében. A rendszeresen végzett testedzés már gyermekkorban is nagyon fontos, hiszen a növekedésben lévő szervezet számára, az izmok, csontok és az egészséges idegrendszer fejlődéséhez is elengedhetetlen. A mozgás jótékony élettani hatásai széleskörűek. A rendszeres testmozgás azonban nem csak az egészségmegőrzésben, hanem a testi és szellemi felfrissülésben is kiemelkedő. Serkenti a kreativitást, növeli a teljesítőképességet. A szülőknek tanácsokat adtam, milyen ingyenesen is végezhető mozgásformákat csinálhatnak.

2021.11.17.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Cukor

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül egészséges életmód program valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. Mivel a gyermekek nagyon szeretik az édességet, így a foglalkozás alkalmával, a gyermekekkel a káros hatásairól beszélgettünk. A cukrozott ételek és innivalók sokszorosára növelik a túlsúly kialakulásának esélyét a felnőttek és a gyermekek körében egyaránt. Ráadásul az emberek a naponta ajánlott cukormennyiség sokszorosát fogyasztják el. A cukor azért is különösen veszélyes, mert függőséget okoz, és ugyanolyan mérgező hatású, mint a kábítószerek. A gyermekekkel egy videót is megnéztünk, amelyben bemutatták milyen betegségeket okozhat a cukor túlzott fogyasztása.

2021.11.17.| Klubfoglalkozás Szendrőládon- Közös őszi kézműveskedés

A foglalkozáson a gyerekekkel összefoglaltuk az őszi időszak lényeges elemeit, felelevenítettük a foglalkozások tevékenységeit, áttekintettük az őszhöz kapcsolódóan készített munkadarabokat, alkotásokat. Ezen az utolsó őszi foglalkozáson szabad kezet kaptak, még egy őszi munkadarabot készíthettek szabadon választva mind az alkotást, mind a technikát. Megmutathatták kreativitásukat, ízlésüket és hogy mennyire fejlődött már a kézügyességük is.

A képek, munkadarabok nézegetése, a tervezgetés, a színekkel, formákkal való találkozás során lehetőség nyílik számos képesség fejlesztésére. Az alkotások önállóan valósultak meg, de közben együttműködtek, segítették egymást a munkában. Az elkészült alkotásokból egy kis kiállítást rendeztünk, amely során értékelték a munkákat, megfogalmazták véleményüket.

2021.11.16.| Készség-, és képességfejlesztés Szendrőládon- Memória, nyelvi képességek fejlesztése, mondókák, versek

A foglalkozáson rövid mondókákat, verseket tanultak a gyerekek, mely a figyelem és az emlékezet fejlesztését célozta meg. A versek, mondókák fontosak a gyerekek fejlődésében, a ritmikusság, a dallam természetes szükségletük, fejlesztik a szókincsüket, a nyelvi kifejezőkészségüket. Szinte minden ünnepre, évszakra, játékra, hétköznapi tevékenységre van mondóka vagy kis versike. Közeledve az adventi időszakhoz, ehhez kapcsolódó kis versek, mondókák kerültek előtérbe. A foglalkozás elsődlegesen a memória fejlesztését célozta meg. A legtöbb gyereknek azért akad tanulási nehézsége az iskolában, mert az olvasottak és látottak egyszerűen nem rögzülnek a fejében. A memóriát azonban nagyon könnyű fejleszteni kisgyermekkorban. Egyszerű mondókákkal, versikékkel, amelyeket el is lehet mutogatni. A gyerekek kifejezetten élvezik, ha a tanulás mozgásos tevékenységgel is párosul.

2021.11.15.| Szülői klub Abaújszántón- Önismeret

A mai napon a szülőkkel az önismeret volt a témánk. Megismerni önmagunkat olyasmit jelent, hogy tisztában vagyunk a tulajdonságainkkal, értékeinkkel, ismerjük céljainkat, vágyainkat, ugyanakkor saját korlátainkat és hiányosságainkat is, illetve meg tudjuk határozni helyünket a minket körülvevő szociális környezetben. Személyiségünk magját leginkább gyermekkori élményeink és a családi örökségünk határozzák meg. A foglalkozás során a szülőkkel különféle feladatokat oldottunk meg, amelyek elősegítették őket önmaguk, illetve a többiek megismeréséhez. A foglalkozás során nagyon jól érezték magukat.

2021.11.15.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Fogak egészsége

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül egészséges életmód valósult meg a programba bevont szülők részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A szülőkkel a foglalkozás keretein belül a fogak egészségéről beszélgettünk. Fogaink állapota jelentős hatással bír fizikai, mentális és szociális egészségünkre. Fizikai funkciójuk, hogy apróra őröljék az ételt, ezzel segítik emésztőrendszerünk működését. Ezen kívül jelentős az esztétikai szerepük is. Az egészséges, ápolt fogazat nem csak szép, de jó közérzetet biztosít. Tanácsokat adtam nekik, hogyan tudnak tenni azért, hogy fogaik egészségesek maradjanak. A rendszeres száj- és fogápolás segíthet, hogy elkerüljük fogaink elvesztését, a fájdalmas ínybetegségeket és egyéb fogászati problémákat.

2021.11.15.| Szülői klubfoglalkozás Ináncson

A projektbe bevont családok részére szülői klubfoglalkozás keretében az egyszülős családokról beszélgettünk. Nálunk egy főt érint ez a kérdés a többiek férjükkel, élettársukkal alkotnak egy családot.

Sajnos ez a téma nagyon nehéz, de mindenkinél előfordulhatnak olyan élethelyzetek (halál, válás, bántalmazó kapcsolat) akinek partner híján egyedül kell nevelnie gyermekét(eit). Nagyon nehéz egyedül gyereket (ket) nevelni, hiszen szülőnek lenni az egyik legnehezebb feladat.

Mindennap két ember helyett helytállni, nyugodt, kiegyensúlyozott családi légkört biztosítani, a felmerülő problémákkal szembenézni, az anyagi biztonságot fenntartani, hogy ebből a gyerekek leginkább semmit vagy csak keveset érezzenek.

A szülők elmondták, hogy környezetükben is élnek ilyen emberek, hogy mennyire nehéz egyszerre apának, anyának lenni, az otthoni teendőket is ellátni, kenyérkeresőnek lenni. Beszélgettünk az egyszülős, de közös szülői felügyeletről, egy jól működő, de külön élő szülői felügyeleti jogról illetve egy rosszul működő szülői kapcsolatról. Szóval a téma úgy gondolom nagyon érdekes volt, mindenki hozzá tudott szólni és érdeklődő volt.