EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.09.16.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Számítógépes alapismeretek

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Számítógépes alapismeretek foglalkozás valósult meg a programba bevont szülők részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás interaktív beszélgetés során valósult meg. A mai világban, ahol a technika körül forog, minden fontosnak tartom, hogy a szülők is képben legyenek alapvető számítógépes ismeretekkel. A vírushelyzet miatt is kialakulhat ismét egy olyan helyzet, ahol a digitális oktatásra történő átállás után a gyermekeknek szüksége lehet a szülők segítségére a tanulásban, dolgozatírásban, házi feladat elkészítésében, így a szülők megismerkedtek a számítógép használat alapjaival és a Kréta nevezetű applikáció használatával is. A foglalkozás végén örömmel láttam, hogy nagyon sok mindent sikerült elsajátítaniuk.

2021.09.16.| Prevenciós foglalkozás Ináncson

A résztvevő szülővel a helyes táplálkozási szokások kialakításának fontosságáról beszéltünk, mivel egyik gyermeke túlsúlyos. Próbáltuk kideríteni az okokat mi vezetett a túlsúly kialakulásához. A beszélgetés során számos táplálási hibára derült fény. Más gyermekekhez hasonlóan ez esetben is az okok között szerepel a túlzott szénhidrát bevitel, a cukros üdítők fogyasztása, valamint a csoki, chips fogyasztás. Megbeszéltük hogyan lehet csökkenteni a szénhidrát bevitelt, milyen cukor helyettesítő alternatívák léteznek. Felhívtam a figyelmet az egészséges rágcsálni valókhoz szoktatáshoz (pl.: nyers zöldség, gyümölcs) valamint a megfelelő folyadékbevitelre, amit víz formájában biztosítsunk. Kiderült az is, hogy a napi mozgás mennyisége sem elegendő, szívesebben tölti a gyermek az idejét a számítógép előtt ülve. Megbeszéltük, hogy az okos eszközök használatát miként lehet korlátozni és emelni a szabad levegőn mozgással eltöltött időt.

2021.09.16.| Képesség-, és készségfejlesztés Szendrőládon- Meseillusztráció készítése

Meseolvasással kezdődött a foglalkozás. A nagy mesék, mesemondások ideje soha nem jár le – szerencsére. A mesékre mindig szükség volt, van és lesz, hiszen mindenki vágyik a varázslatra, a borzongásra, a csodák átélésének élményére.    A mese ugyanakkor rendkívül hasznos és nélkülözhetetlen a gyermek fejlődése szempontjából, hiszen annak segítségével gazdagodik fantáziája, szókincse, a mese szereplőivel azonosulva átélhet különböző helyzeteket, feloldhatja a benne felgyűlt feszültséget. Az olvasott meséhez (Az ősztündér) kapcsolódó, előre elkészített mintát kellett a gyerekeknek dekorálni, színezni. A rajzolás, színezés az egyik leggyakoribb és legfontosabb fejlesztőtevékenység gyerekkorban.  A rajzolás azonban nem csak a későbbi tanulási készséget fejleszti, hanem a mindennapi élményfeldolgozásban is sokat segít. A Házba járó gyerekek a napi pozitív és negatív érzéseket, feszültségeket ugyanis képesek rajzban is feldolgozni. 

2021.09.15.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Levélírás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Levélírás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás interaktív beszélgetés során valósult meg. A gyermekekkel a „Hogyan írunk meg egy levelet?”  Témához kapcsolódó kérdést dolgoztunk fel. A gyerek nagy örömmel jöttek a foglalkozásra az iskola után. Várták, hogy a mai nap folyamán milyen témánk lesz. Kérdeztem tőlük, hogy írtak-e már levelet, és ha igen hogyan kezdtek hozzá. Elmondásunk szerint, még nem írtak levelet, de volt, akinek az anyukája már írt. Megbeszéltük a levélírás helyes alapjait és összefoglalásképpen, írt mindenki egy levelet. Nagyon érdekesnek találták.

2021.09.14.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Főzés alapjai

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Főzés alapja program foglalkozás valósult meg a programba bevont felnőttek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás interaktív beszélgetés során valósult meg. A felnőttekkel a főzés alapjai témához kapcsolódó kérdést dolgoztunk fel. Az asszonyok otthon sokat szoktak főzni a családnak, de szükségesnek tartottam a főzés menetét, alapjait átbeszélni velük, mert sokan nem voltak tisztában alapvető dolgokkal. Fontosnak tartom, hogy a gyerekeket is minél hamarabb vonják be az otthoni főzésbe, így arról is beszélgettünk milyen módszerekkel lehetne őket is tanítani. Beszélgettünk alap receptekről, amelyeket a gyerekeknek is meg lehet tanítani.  A foglalkozás végén egy tesztet is kitöltöttünk közösen, ami majdnem mindenkinek hibátlan lett.

2021.09.14.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón- Tudatos ruhavásárlás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül prevenciós foglalkozás valósult meg a programba bevont szülők részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozáson belül a szülőkkel a tudatos ruhavásárlásról beszélgettünk. A textilipar a világ egyik legszennyezőbb iparága, sajnos minden darab újonnan vásárolt fast fashion ruhával személyesen közreműködünk abban, hogy tönkre tegyük a bolygót, ahol a következő generációknak élnie kellene. Az elmúlt évtizedek alatt hozzászoktunk, hogy a ruha viszonylag olcsón és könnyen beszerezhető árucikk, ezért feleslegesen sokat vásárlunk belőle, a fast fashion márkák pedig kihasználva a befolyásolhatóságunkat, évente három-négy alkalommal dobnak új, gyorsan kopó kollekciót a piacra. Ezért fontosnak tartom, hogy minél tudatosabban és megfontoltan vásároljunk ruhát. A foglalkozás végén a szülők megnézték az adományként kapott használt ruhákat.

2021.09.14.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Betegségekről általában

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Betegségekről általában foglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás interaktív beszélgetés során valósult meg. A felnőttekkel megbeszéltük a betegség fogalmát. Nagyon ügyesen mondták, hogy a betegség az az egészség ellentéte. Van közöttük, aki sokat betegeskedik, viszont van, aki ritkán beteg.  A betegség lehet örökletes, szervi eredetű, parazitás vagy sérülésből eredő. Ezenkívül lehet pszichoszomatikus, vagyis lelki eredetű is. A betegségek leküzdésével, illetve a tünetek enyhítésével az orvostudomány foglalkozik. A betegségnek szubjektív és objektív megnyilvánulásai vannak. Szubjektív tünetek, amelyeket a beteg érez (fáradtság, fájdalom, levertség stb.). Az objektív tünetek azok, amelyeket az orvos füllel, kézzel, szemmel érzékel, illetve egyéb (kémiai, mikroszkópos, bakteriológiai stb.) vizsgálómódszerekkel megállapít. A beszélgetés végén egy tesztet is kitöltöttünk.

2021.09.14.| Egészséges életmód Szendrőládon: Őszi zöldségek, gyümölcsök

A foglalkozáson az egészséges életmód alapjait erősítettük. Ősszel szervezetünk készül a téli, hidegebb időszakra, hogy vitaminokkal, tápanyagokkal feltöltekezve álljon a kihívások elébe. A lassan beérő zöldségek, gyümölcsök pont azokban a tápanyagokban erősek, melyekre a szervezetünknek ilyenkor szüksége van. Így tudjuk táplálkozásunkat összhangba hozni a természettel. A szezonális zöldségek közül kiemeltük az őszi időszak egyik legnagyobb kincsét, a céklát, melynek rendszeres fogyasztása jótékonyan hat egészségünkre és kevésbé ismert a családok körében. Valamint a legklasszikusabb őszi gyümölcsöt, a körtét, amely segíti szervezetünk megerősödését. Részletesen bemutattuk mindkettőt, milyen fontos vitaminokat, ill. ásványi anyagokat tartalmaznak, hogyan célszerű elkészíteni, fogyasztani azokat. Természetesen meg is kóstoltuk. Tudatosítottuk, hogy a friss zöldségek, gyümölcsök természetes vitaminforrások, amelyek támogatják egészségünket, erősítik immunrendszerünket.

2021.09.13.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Kerékpáros közlekedés

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül kerékpáros közlekedés program foglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás interaktív beszélgetés során valósult meg. A gyerekekkel megnéztünk egy kis filmet, ugyanis nagyon sokan járnak biciklivel az iskolába, és elmondásuk szerint, nem ismerik a szabályokat, amiket nagyon fontos lenne betartani. A kis film után közösen kitöltöttünk egy kérdéssort, és a program befejezésképpen egy tesztet is kitöltöttünk, amit közösen beszéltünk meg, hogy így is javítsuk a tudásukat a baleset elkerülése érdekében. Nagyon tetszett nekik ez a délután, és kérték, hogy máskor is töltsünk ki ilyen tesztet.

2021.09.13.| Egészséges életmód program Abaújszántón- Elsősegély alapjai

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül Elsősegély alapjai foglalkozás valósult meg a programba bevont Szülők részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozás interaktív beszélgetés során valósult meg. Az elsősegélynyújtás célja a segítség adása addig, amíg a szakszerű segítség meg nem érkezik. A laikus elsősegély nyújtónak nem gyógyítania kell, hanem csökkentenie kell a baleset, vagy rosszullét következményeit, lehetőleg megelőzni a további állapotromlást. A szülőkkel tesztet töltöttünk ki, amit utána együtt beszéltünk meg. Elmondásuk szerint, volt, aki már tudott segíteni az utcán egy rosszullétben. Nagyon büszkén mesélt róla, így mi is nagyon büszkék voltunk rá. Fontos, hogy segítsünk a bajbajutott társainkon.