EFOP-5.2.1- 17-2017-00009: 2021. évi híreink

2021.12.10.| Szülői klub Szendrőládon- Ünnep a családban- Karácsony

A karácsony az év legszebb ünnepe. A foglalkozáson beszélgetőkör keretében tájékozódtunk arról, hogy a családokban hogyan élik meg a szeretet ünnepét, hogyan ünnepelnek, milyen szokásokat, hagyományokat őriznek. Felelevenítették saját gyermekkori karácsonyaikat, elmesélték legmaradandóbb élményeiket. Arról is beszélgettünk, hogy az is tény, hogy a karácsony a legköltségesebb ünnep is. Ezeknek a családoknak alaposan meg kell gondolniuk, hogy mire és mennyit költenek. Hasznos tippeket, tanácsokat kaptak hogyan lehet a karácsonyt megvalósítani olcsón, szűkös anyagi lehetőségeikhez mérten, ugyanakkor kellemes élményt biztosítva. Összeállítottunk egy egyszerű karácsonyi menüt, amelyhez nem szükségesek drága alapanyagok és számukra is elérhetőek. Néhány alapvető hozzávalóval mi is tudtuk támogatni a családokat, aminek nagyon örültek.

2021.12.10.| Szülői klub Ináncson

A mai alkalommal a projektben résztvevő családokkal karácsonyi képeslapot készítettünk.  Sajnos a megfázásos időszak miatt három család és gyermekeik tudott részt venni a klubfoglalkozáson. A képeslap készítése közben beszélgettünk a régi idők karácsonyáról, arról, hogy ki mit fog ajándékozni, főzni, hogyan ünnepelnek szenteste. Örömmel beszélgettünk az év legszebb ünnepéről, olcsó, de tökéletes karácsonyi ajándékötletekről. A szenteste minden családban hagyomány, a karácsonyra várakozás utolsó napja, beszélgettünk különböző kultúrák karácsonyáról, karácsonyi szokásokról, dekorációról. Családjaink nagy családban, széles körben, páran rokonokkal ünnepelnek.

Időközben közösen elkészítettük a karácsonyi képeslapokat a kicsik nagy örömére. Nagyon tetszett ahogyan a szülőkkel együtt készítettünk olcsó, de annál tökéletesebb ajándékot.

2021.12.09.| Egészséges életmód program Szendrőládon

A foglalkozáson a szülőkkel többek között megbeszéltük, hogy miért fontos a védőoltás, a fertőtlenítés. Nagyon sokszor beszélgettünk ezekről, de még mindig nem eleget, hiszen sokan nem törődnek a járványügyi előírásokkal. Tudatosítanunk kell, hogy vegyék komolyan a védekezést. Mindezek mellett a gyermekek egészséges fejlődése érdekében fontos a megfelelő napirend betartása, a helyes étkezési szokások kialakítása, vitamindús étrend megszervezése. Vidám hangulatban telt a délután, s bízom benne, hogy ezentúl igyekeznek otthon is egészséges életmódot folytatni, törekednek arra, hogy ügyeljenek az egészséges táplálkozásra, hogy megfelelő mennyiségű vitamint tartalmazzon az étrendjük. A délután fontos hozadéka az is, hogy a résztvevők megemlékezzenek az egyházi ünnepeinkről, a karácsonyi szokásokról, tiszteljék a hagyományokat. Karácsony közeledtével egyre gyakrabban kapnak a családok valamilyen ajándékot. Igaz, hogy az egészséges, vitamindús étkezést szorgalmazzuk, de most lecsókolbászt és ruhaneműt tudtunk ajándékozni az anyukáknak.

2021.12.09.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón-Covid

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül prevenciós foglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai foglalkozáson a gyermekekkel és egy szülővel a covid-19 vírus új mutánsáról beszélgettünk. A gyermekeket megkérdeztem, szerintük hogyan kell a vírus ellen védekezni. Nagyon ügyesen kezdték el nekem sorolni, aztán a végén a kimaradt lehetőségeket ismertettem velük. Megnéztünk egy videót is, hogy a gyermekekben minél jobban rögzüljenek a hallottak, majd a foglalkozás végén egy tesztet is kitöltöttünk. A résztvevő felnőttnek különösen fontos odafigyelni a vírus elleni védekezésre, mivel nemrég született kisbabája, akit a kórházból hamarosan haza fognak engedni.

2021.12.09.| Prevenciós foglalkozás Ináncson- virtuális autizmus

Sajnos munkám során nagyon gyakran tapasztalom, hogy egészen pici-akár csecsemő korú- gyermekek kezébe okos telefont, tabletet adnak, vagy leültetik mesét nézni a TV elé. Ezért tartottam fontosnak a témáról beszélni. Új fogalom van kialakulóban, a virtuális autizmus. Egy tanulmány szerint az autizmussal diagnosztizált 2-3 éves gyermekek 90%-át érinti és a legfőbb kiváltó ok a TV, mobiltelefon, tablet túlzott használata. Ezeken a gyermekeken az autizmus tipikus tünetei jelentkeznek, mint a szociális kötődés zavara, a szemkontaktus kialakításának hiánya, a nyelvi fejlődés zavarai, a közösségi játékok, a szerepjátékok megjelenésének hiánya. A szülőkkel közösen ötleteltünk arról, milyen játéktevékenységekkel lehet kiváltani az okos eszközök használatát annak érdekében, hogy a gyermeknek biztosítsuk a megfelelő szociális és beszédfejlődését finom motoros és nagy mozgásainak fejlesztését. Maguk is láthatták, hogy egy egyszerű felfújt lufival hogyan játszanak örömmel a gyermekek, fejlesztve ezzel szem-kéz és mozgáskoordinációjukat.

2021.12.09.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón- Fogak egészsége

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül prevenciós foglalkozás valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai foglalkozáson a gyermekekkel a fogak egészségéről beszélgettünk. Fogaink állapota jelentős hatással bír fizikai, mentális és szociális egészségünkre. Az egészséges, ápolt fogazat nemcsak szép, de jó közérzetet biztosít. Ezért is nagyon fontos, hogy a gyermekek egészen kiskoruktól foglalkozzanak megfelelően a fogukkal. Megnéztünk egy rövid videót, amely bemutatta, hogyan kell helyesen fogat mosni. Átbeszéltük, hogy naponta legalább kétszer mossanak fogat és próbáljanak meg minél kevesebb cukros ételt, illetve italt fogyasztani, mivel az nagyon káros a fogak egészségére.

2021.12.09.| Egészséges életmód program Ináncson

A mai egészséges életmód klub keretein belül egy totóval készültem, melyen az egészséges táplálkozásról és a személyi higiéniáról szólt. Több gyerek és sajnos szülő is ezeken a programokon találkozik az egészséges életmóddal, illetve azzal, hogy milyen fontos a megfelelő személyi higiénia. Az anyukák szívesen hallgatnak előadásokat az egészséges táplálkozás fontosságáról, és szeretnék is ezeket az alapelveket alkalmazni a családjukban. Többen elmondták, hogy sokszor annak örülnek, hogy az alapvető élelmiszereket (liszt, tészta, kenyér) megtudják vásárolni a gyermekeik számára.

Az alkalom végén egy kis gyümölccsel kedveskedtem a résztvevőknek.

2021.12.08.| Klubfoglalkozás Szendrőládon- Adventi készülődés

A foglalkozáson az ünnepkörhöz kapcsolódóan végeztünk kézműves tevékenységeket, közben felelevenítettük a már ismert, tanult verseket, dalokat. Új dalokat is tanultunk, a cél az adventvárás hangulatának megteremtése volt. A gyerekeknek nagyon tetszett, hogy tevékenykedés közben, kötetlenül mondókázhattak, énekelgethettek, ez kitűnő hangulatot teremtett. A kézműves tevékenységekkel a gyerekek kreativitását, kézügyességét fejlesztettük, változatos formájú papírfenyőket készítettünk, különféle technikák alkalmazásával. Az advent a felkészülés, az ünnepre hangolódás jegyében telik, ez az időszak az érzelmi nevelésre is számtalan lehetőséget ad, hiszen ilyenkor várjuk, keressük a karácsonyi csengő hangját, a karácsony illatát.

2021.12.08.| Prevenciós foglalkozás Abaújszántón- Szexuális betegségek

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül prevenciós foglalkozás valósult meg a programba bevont szülők részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A foglalkozásunk témája a szexuális úton terjedő betegségek voltak. A szülőkkel átbeszéltük a legismertebb nemi betegségek tüneteit, ismertető jegyeit. Nagyon fontos annak ismerete, hogy a nemi úton terjedő betegségek egy része tünet- és panaszmentes, ezért ezek a betegek tudtukon kívül fertőzőek, a betegség terjesztésében fontos szerepük van. Beszélgettünk arról is, hogyan lehet ezen betegségek ellen a leghatékonyabban védekezni, illetve arról is, mit tegyenek, ha ilyen tüneteket észlelnek. Fontos, hogy a nagyobb gyermekeiknek is beszéljenek erről a témáról, mert őket is érintheti.

2021.12.08.| Hagyományőrző program Abaújszántón- Mikulás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül hagyományőrző program valósult meg a programba bevont gyermekek részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai alkalommal a gyermekekkel a Mikulás történetével ismerkedtünk meg. Elmondták, milyen műsorok voltak az iskolában és beszámoltak arról is, ki milyen szerepet kapott a műsorban, volt, aki gitározott, énekelt. Beszélgettünk arról is, hogy otthon hogyan ünnepeltek, kihez mikor jött a Mikulás és miket hozott neki. Az ÖMÉFA által vásárolt Mikulás csomagokkal leptem meg a gyermekeket, aminek nagyon örültek. Miközben mindenki kibontotta a csomagját, szép Mikulásos dalokat is énekeltek, majd színezőket színeztek.

2021.12.07.| Prevenciós foglalkozás Szendrőládon- Dohányzásprevenció

A foglalkozáson a káros szenvedélyek közül az egyik – itteni családokra sajnos – legjellemzőbb függőséget, a dohányzást emeltem ki, annak konkrét, szervezetet károsító hatásait szemléltettem, ill. mutattam be. Beszélgettünk a függőség kialakulásáról, a leszokás nehézségeiről, lehetőségeiről. Felvilágosítást kaptak a lehetséges következményekről. Személyes véleményeket, tapasztalatokat osztottak meg. A prevenciós foglalkozás fő célja a megelőzés, az egészségkárosodás megelőzése, vagyis bekövetkezésének csökkentése. A szenvedélybetegségek megelőzése, a preventív nevelés a családi közösségen belül is hangsúlyosnak kell lennie. A foglalkozás végén egy kérdőívet is ki lehetett tölteni, amely a dohányzással kapcsolatos szokásaikat, véleményüket kutatta.

2021.12.06.| Klubfoglalkozás Abaújszántón- Mikulás

Az EFOP -5.2.1-17-2017-0009 projekt keretén belül klubfoglalkozás valósult meg a programba bevont szülők részére az abaújszántói megvalósítási helyszínen. A mai alkalommal sajnos csak egy résztvevő jött el a foglalkozásra. Beszélgettünk a Mikulás történetéről, majd elmesélte nekem, hogy az ő idejében, hogyan ünnepelték a Mikulást, milyen szokásaik voltak. Beszéltünk arról is, hogy az elmúlt években különösebben nem volt alkalmuk a gyerekeket mikuláscsomaggal meglepni, mindig csak egy-egy csokit kaptak. Próbáltam tanácsot adni neki, hogyan tudna minél gazdaságosabban összeállítani a gyerekeknek egy-egy csomagot.

2021.12.06.| Szülői klub Ináncson- Szülői tanácsadás

A projektbe bevont családok részére szülői klub keretében a kliensekkel karácsonyi recepteket osztottunk meg egymással. A karácsonyi menü kitalálása minden évben nagy fejtörést okoz a családnak, a jól bevált fogásokon kívül mindig szeretnénk kipróbálni valami újat. A rendhagyó ételek mellett különleges recepteket is átbeszéltünk, hogy kinél mi lesz az ünnepi menü, hogyan készülnek a családok az év legszebb ünnepére. Karácsonykor a legtöbben halászlevet, töltött káposztát, bejglit készítenek. Sajnálattal tapasztaltam, hogy a projektbe bevont családok közül kevesen szeretik a halat, inkább a húst részesítik előnyben.

Beszélgettünk a régi idők, nagyanyáink karácsonyi menüjéről is, azokban az időkben lencsét, babot is fogyasztottak, hogy sok pénzt, gazdagságot hozzanak az elkövetkező évre, fontos szerepet kapott az alma, dió, tök fogyasztása is.

Azt gondolom ez a kötetlen, mindenki számára érdekes téma lekötötte a csoport figyelmét, szívesen osztottuk meg egymással ki hogyan készül erre a gyönyörű ünnepre.

2021.12.03.| Hagyományőrzés Szendrőládon- Adventi gyertyagyújtás

A karácsonyi ünnepkör kezdete egy régi szép hagyománnyal, az adventi várakozással kezdődik. A hagyományoknak megfelelően a Házban is készítettünk közösen adventi koszorút. Mivel még mindig a vírus árnyékában élünk, ezért a koszorút a teraszon helyeztük el. Az első adventi gyertyagyújtásra meghívtuk a szülőket is, s közös éneklésre, beszélgetésre, emlékezésre került sor. Először felelevenítettük azokat az ismereteket, amelyek az adventhez kapcsolódnak.   Majd közös imára és éneklésre került sor. A dalokat már korábban tanulgattuk a gyerekekkel. Mindegyike ismert volt a családok körében, így nem okozott gondot a közös éneklés. Közben besötétedett, s az esti fény még meghittebbé tette az ünnepi várakozást. 

2021.12.03.| Hagyományőrzés Ináncson- Mikulás

A mai napon a hagyományőrző program keretében Mikulás ünnepséget tartottunk. Az Ináncsi Önkormányzattal közösen tartottuk meg rendezvényünket, Ők biztosították a gyermekek részére a mikulás csomagokat, illetve a Télapó műsor anyagi költségét is az önkormányzat vállalta.

A mikulás csomagok összeállítása a projektbe bevont anyukák közreműködésével valósult meg.

Az ünnepségre az alsó tagozatos iskolások is ellátogattak. Az esemény délelőtt került megrendezésre, ahol egy igen jó hangulatú interaktív műsorban vehettek részt a gyermekek, a Mikulás megjelenése tovább fokozta a hangulatot. Felcsendültek az ismert dalok, amit a közösen énekeltek a krampusszal a gyerekek.

Azok a gyerekek, akik nem tudtak eljönni az ünnepségre mi adtuk át a csomagot az ináncsi Közösségi Házban.